Co to jest cytrulina i kiedy warto ją stosować? Sposób działania, dawkowanie oraz ceny 0

Cytrulina w postaci suplementu na rynku dostępna jest od relatywnie niedawna. Jest to aminokwas wspomagający treningi, który organizm może samodzielnie wytwarzać i przyjmować wraz z pożywieniem. Cechy działania cytruliny często porównywane są do zastosowania znanej o dużo dłużej keratyny. O tym, czym jest cytrulina i w jaki sposób może wpływać na treningi i organizm człowieka opowiemy w niniejszym artykule.

Cytrulina

Co to jest cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem (L-cytrulina) i obok ornityny i argininy bierze udział w mocznikowym cyklu Krebsa. W języku potocznym oznacza to, że cytrulina redukuje amoniak do postaci mocznika i wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. To z kolei wpływa między innymi na zmniejszenie efektu tak zwanych zakwasów potreningowych. Pierwsze wyizolowanie L-cytruliny nastąpiło z wykorzystaniem arbuza. Cytrulina może występować na rynku suplementacji obecnie w dwóch formach: L-cytruliny i jabłczanu cytruliny. Wymienione formy różnią się między sobą czasem działania i właściwą sobie skutecznością.

 • L-cytrulina - aminokwas w czystej, podstawowej postaci.
 • Jabłczan cytruliny - połączenie cytruliny z kwasem jabłkowym. Uznaje się, że jabłczan dodatkowo wpływa zmiany energetyczne zachodzące w komórkach.

Działanie cytruliny

Podstawowym błędem wielu początkujących sportowców jest przeświadczenie, że cytrulina ma bezpośredni wpływ na budowę mięśni człowieka. Założeniem przyjmowania cytruliny w postaci suplementu jest natomiast zwiększenie jakości i efektywności treningu, co może skutkować właśnie takim rezultatem. Cytrulina wspomaga bowiem wytwarzanie argininy, która odpowiedzialna jest za wytworzenie tlenku azotu (NO). Ta z kolei stymuluje jej przyspieszony przepływ, czego następstwem jest szybsze i dokładniejsze dostarczenie wszystkim mięśniom potrzebnych substancji. Lepiej odżywione i dotlenione mięśnie są zdolne nie tylko do bardziej wytężonej pracy, lecz także szybszej samoregeneracji. Cytrulina bezpośrednio nie wpływa na powyższe zależności, jednak stymuluje wytwarzanie bodźca, który może mieć na to realny wpływ.

Co daje cytrulina?

 • Przyspiesza proces naprawczy i odżywczy mięśni, szczególnie w okresie okołotreningowym.
 • Bierze udział w tworzeniu argininy, która ma bezpośredni wpływ na wytwarzanie tlenku azotu (NO) we krwi.
 • Przyjmowanie cytruliny znacznie lepiej podnosi poziom argininy we krwi niż sama arginina.
 • Może zwiększyć ogólną wydolność i wytrzymałość mięśni.
 • Może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie i poziom cukru we krwi.
 • Zwiększa zdolności naczyń krwionośnych.
 • Zwiększa aktywność hormonu wzrostu po treningu.

Cytrulina a kreatyna

Wielu sportowców i trenerów personalnych porównuje cytrulinę do kreatyny, mimo że charakterystyka ich działania jest nieco zróżnicowana. W obydwóch przypadkach są to suplementy, które spożywa się w celu zwiększenia efektywności odbywanych treningów. Zarówno keratyna, jak i cytrulina mogą to uczynić, jednak każda na właściwy sobie sposób. Podstawową różnicą w ujęciu potocznym pomiędzy cytruliną a keratyną jest fakt, że zastosowaniem cytruliny jest „napędzanie” pracy mięśni i procesu ich odżywiania, natomiast keratyna ma podwyższać przede wszystkim ich poziom nawodnienia. Podsumowując cytrulina wraz z keratyną mogą się uzupełniać i zwiększać wzajemną efektywność działania, jeśli przyjmowane będą zgodnie z zaleceniami lekarzy i uwarunkowaniami danego organizmu.

Cytrulina w pigułce

 • Składnik cyklu mocznikowego obok argininy i ornityny.
 • Jest uznawana jako stymulator wysiłku i suplement prozdrowotny dla serca.
 • Obniża uczucie zmęczenia.
 • Ma udział w odzyskiwaniu ATP.

Keratyna w pigułce

 • Połączenie glicyny i argininy.
 • Naturalnie wytwarzany związek chemiczny przez organizm.
 • Może zwiększać wydolność pracy mięśni poprzez zwiększenie poziomu zawartej w nich wody.
 • Zwiększa poziom fosfokeratyny w mięśniach, co daje dobre środowisko dla ich wzrostu.
 • Powoduje szybsze odzyskiwanie związku ATP.
 • Dobrze wpływa na pracę mózgu.

Warto pamiętać, że następstwem dobrego treningu nie powinien być jedynie efektywny wzrost masy mięśniowej. Celem uprawiania zdrowego sportu powinno być także poprawienie ogólnego stanu kondycyjnego organizmu i polepszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego. To między innymi argumentuje potrzebę zbilansowanej suplementacji, która nie powinna nigdy zastępować zróżnicowanej diety.

Cytrulina - dawkowanie

Dawkowanie cytruliny podobnie jak w przypadku pozostałych suplementów powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb człowieka. Najlepiej jeśli zostanie także skonsultowane z profesjonalnym trenerem personalnym, dietetykiem lub lekarzem ogólnym. Przyjmuje się jednak, że optymalna ilość cytruliny dla osoby dorosłej mieści się w przedziale od 3 do 6 g na dobę. Jabłczan cytruliny może być przyjmowany natomiast w nieco większej dawce wynoszącej około 8 g. Wartości te mogą się nieznacznie zmieniać po uwzględnieniu ogólnego stylu życia osoby, a także ilości i intensywności odbywanych treningów. Warto zaznaczyć, że cytrulina jest bezpiecznym suplementem, a jego przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

Kiedy najlepiej przyjmować cytrulinę?

Uznaje się, że najkorzystniejszy wpływ cytruliny następuje po jej spożyciu w czasie okołotreningowym. Dobrym zwyczajem jest przyjmowanie jednej połowy dawki przed treningiem, a drugiej zaraz po nim. Przyspieszone tętno wpływa na szybszy transport i obieg substancji w organizmie i dostarczenie ich zmęczonym wysiłkiem mięśniom, optymalizując ich proces naprawczy.

FORMOTIVA CITRULLINE MALATE 120 KAPS

Formotiva Citrulline Malate jest suplementem zawierającym jabłczan cytruliny. Jego przyjmowanie ma zwiększać efekt pompy mięśniowej, zapewnić lepsze odżywienie i ukrwienie mięśni, a także powodować szybszą syntezę tlenku azotu w organizmie. Następstwem tych procesów jest natomiast oczekiwany wzrost masy mięśniowej i efektywności pracy organizmu podczas treningu. Opakowanie kosztujące 52 zł zawiera 120 kapsułek, które dla optymalnego działania powinno spożywać się dwa razy dziennie, najlepiej przed i po wysiłku fizycznym.


FORMOTIVA CITRULLINE MALATE 120 KAPS Zobacz produkt: FORMOTIVA CITRULLINE MALATE 120 KAPS

GENLAB CITRUGEN POWDER 240G

Genlab Citrugen Powder jest preparatem charakteryzującym się wysokim stężeniem jabłczanu cytruliny, który generuje powstawanie tlenku azotu we krwi (NO). Jego działanie jest podobne do Formotiva Citrulline Malate, jednak występuje w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. Ten rodzaj suplementu wzbogacony o witaminę B6 kosztuje 72 zł.


GENLAB CITRUGEN POWDER 240G Zobacz produkt: GENLAB CITRUGEN POWDER 240G

FAQ:

1. Jak w medycynie wykorzystywana jest cytrulina?

Cytrulina używana jest także w formie lekarstwa na choroby serca, demencję, ogólne osłabienie i wiotkość mięśni.

2. Jakie produkty spożywcze zawierają cytrulinę?

Do przykładowych produktów spożywczych zawierających cytrulinę należy arbuz, dynia, ogórek i melon.

3. Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy cytruliną a jabłczanem cytruliny?

Wielu specjalistów dziedziny zdrowego odżywiania i uprawiania sportu uważa, że jabłczan cytruliny jest jej ulepszoną wersją ze względu na obecność kwasu jabłkowego, który pozytywnie wpływa na gospodarkę energetyczną komórek organizmu. Działanie obydwóch suplementów warto jednak przetestować na osobistym przykładzie.

Materiały źródłowe:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
19,99 zł 13,99 zł
szt.
6PAK PUMP PAK 320G
6PAK PUMP PAK 320G
69,00 zł 49,00 zł
TREC WHEY100 2,275 KG
TREC WHEY100 2,275 KG
179,00 zł 158,99 zł
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
149,00 zł 59,00 zł
szt.
OLIMP T-100 HARDCORE 120 KAP
OLIMP T-100 HARDCORE 120 KAP
117,00 zł 98,00 zł
szt.
MASECZKA OCHRONNA BAWEŁNIANA promo
MASECZKA OCHRONNA BAWEŁNIANA promo
39,99 zł 20,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
192,00 zł 159,00 zł
szt.
IRON HORSE THERMO PUMP 300G
IRON HORSE THERMO PUMP 300G
139,00 zł 109,00 zł
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
28,00 zł 15,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
146,00 zł 119,00 zł
szt.
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
109,00 zł 99,00 zł
HANDSEPT 5Lpromo
HANDSEPT 5Lpromo
139,00 zł 49,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl