Anti-aging czyli jak spowolnić starzenie.

0

Starzenie się, które można zdefiniować jako „związane z czasem pogorszenie funkcji fizjologicznych niezbędnych do przeżycia i płodności”, jest procesem, który większość ludzi chciałaby spowolnić. Niektóre z jego głównych przyczyn to nagromadzenie uszkodzeń komórkowych spowodowanych przez reaktywne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami oraz skrócenie telomerów, czyli struktur znajdujących się na końcach chromosomów, które odgrywają ważną rolę w podziale komórkowym. Chociaż starzenie się jest nieuniknione, zwiększenie długości życia człowieka i spowolnienie procesu starzenia jest przedmiotem badań naukowych od dziesięcioleci. Dzięki tym badaniom naukowcy zidentyfikowali dużą liczbę substancji o właściwościach przeciwstarzeniowych, a wiele z nich znajdziesz w formie suplementów diety, które mogą wpłynąć na spowolnienie procesu starzenia i zapobieganie chorobom związanym z wiekiem. Pamiętaj, że poniższa lista suplementów jest minimalistyczna i istnieje szereg innych suplementów, które również mogą zapewniać działanie przeciwstarzeniowe.

Kurkumina

Wykazano, że kurkumina - główny składnik aktywny kurkumy - ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, które przypisuje się jej silnemu potencjałowi przeciwutleniającemu. Starzenie się komórek występuje, gdy komórki przestają się dzielić. Wraz z wiekiem gromadzą się starzejące się komórki, co, jak się uważa, przyspiesza starzenie się i postęp choroby. Badania pokazują, że kurkumina aktywuje niektóre białka, w tym sirtuiny i kinazę białkową aktywowaną przez AMP (AMPK), co pomaga opóźnić starzenie się komórek i sprzyja długowieczności. Ponadto wykazano , że kurkumina zwalcza uszkodzenia komórek i znacznie wydłuża żywotność. Wykazano, że związek ten opóźnia choroby związane z wiekiem i łagodzi objawy związane z wiekiem. Być może dlatego spożycie kurkumy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem -związanego z wiekiem - osłabienia umysłowego u ludzi.

ALINESS CURCUMIN C3 COMPLEX Z PIPERYNĄ 500MG 60KAP ALINESS CURCUMIN C3 COMPLEX Z PIPERYNĄ 500MG 60KAP
6PAK BERBERINE + TURMERIC 90 TABS 6PAK BERBERINE + TURMERIC 90 TABS
ESSENCE BERBERYNA + KURKUMINA 90 TABS ALINESS CURCUMIN C3 COMPLEX Z PIPERYNĄ 500MG 60KAP

EGCG 

Galusan epigallokatechiny (EGCG) to dobrze znany związek polifenolowy skoncentrowany w zielonej herbacie. Oferuje imponujące korzyści zdrowotne, a badania potwierdzające jego stosowanie w celu zmniejszenia ryzyka niektórych nowotworów, a także innych schorzeń, takich jak choroby serca. Wśród różnorodnych właściwości EGCG, które mogą sprzyjać zdrowiu, jest jego zdolność do promowania długowieczności i ochrony przed rozwojem chorób związanych z wiekiem.  EGCG może spowolnić starzenie się poprzez przywrócenie funkcji mitochondriów w komórkach i działanie na szlaki związane ze starzeniem, w tym szlak sygnałowy kinazy białkowej aktywowanej przez AMP (AMPK). Wywołuje również autofagię, proces, w którym organizm usuwa uszkodzony materiał komórkowy. Spożycie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, cukrzycy, udaru i zgonu z powodu chorób serca. Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że może chronić przed starzeniem się skóry i zmarszczkami spowodowanymi przez światło ultrafioletowe (UV).

OLIMP ZIELONA HERBATA 60 caps OLIMP ZIELONA HERBATA 60 caps
TREC L-CARNITINE+GREEN TEA SOFT GEL 90 CAPS TREC L-CARNITINE+GREEN TEA SOFT GEL 90 CAPS

Kolagen 

Kolagen jest promowany jako fontanna młodości ze względu na jego potencjał zmniejszający oznaki starzenia się skóry. To integralny składnik skóry, który pomaga zachować strukturę skóry. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zwalnia, co prowadzi do utraty kolagenu w skórze, co przyspiesza oznaki starzenia, takie jak zmarszczki. Niektóre badania sugerują, że suplementacja kolagenem może zmniejszyć oznaki starzenia, w tym niwelować zmarszczki i suchość skóry. Na przykład badanie z 2019 roku przeprowadzone na 72 kobietach wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego 2,5 grama kolagenu - wraz z kilkoma innymi składnikami, w tym biotyną - dziennie przez 12 tygodni znacznie poprawiło nawilżenie, szorstkość i elastyczność skóry. Inne badanie z udziałem 114 kobiet wykazało, że leczenie 2,5 gramami peptydów kolagenowych przez 8 tygodni znacznie zmniejszyło zmarszczki wokół oczu i zwiększyło poziom kolagenu w skórze.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów suplementów kolagenowych, w tym również z dodatkiem biotyny i kwasu hialuronowego.

ALLDEYNN COLLAROSE 300G ALLDEYNN COLLAROSE 300G
TREC COLLAGEN RENOVER 350G TREC COLLAGEN RENOVER 350G

CoQ10

Koenzym Q10 (CoQ10) jest przeciwutleniaczem wytwarzanym przez organizm. Odgrywa istotną rolę w produkcji energii i chroni przed uszkodzeniami komórek. Badania sugerują, że poziom CoQ10 spada wraz z wiekiem, a suplementacja go poprawia niektóre aspekty zdrowia osób starszych. Na przykład badanie z udziałem 443 starszych osób dorosłych wykazało, że suplementacja CoQ10 i selenem przez 4 lata poprawiła ich ogólną jakość życia, zmniejszyła liczbę wizyt w szpitalu i spowolniła pogorszenie sprawności fizycznej i psychicznej. Suplementy CoQ10 pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny , stan charakteryzujący się gromadzeniem się wolnych rodników i innych reaktywnych cząsteczek, który przyspiesza proces starzenia i początek choroby związanej z wiekiem.

Rybozyd nikotynamidu i mononukleotyd nikotynamidu

Rybozyd nikotynamidu (NR) i mononukleotyd nikotynamidu (NMN) są prekursorami dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD +). NAD + to związek występujący w każdej komórce twojego ciała i zaangażowany w wiele krytycznych procesów, w tym metabolizm energii, naprawę DNA i ekspresję genów. Poziom NAD + spada wraz z wiekiem i uważa się, że ten spadek jest związany z przyspieszonym osłabieniem fizycznym i początkiem chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera. Badania na zwierzętach wykazały, że suplementacja prekursorami NAD + NMN i NR przywraca poziom NAD + i zapobiega związanemu z wiekiem fizycznemu osłabieniu. Na przykład badanie na starzejących się myszach wykazało, że doustna suplementacja NMN zapobiega zmianom genetycznym związanym z wiekiem i poprawia metabolizm energetyczny, aktywność fizyczną i wrażliwość na insulinę. Dodatkowo badanie z 2019 roku przeprowadzone na 12 mężczyznach o średniej wieku 75 lat wykazało, że suplementacja 1 gramem NR dziennie przez 21 dni zwiększyła poziom NAD + w mięśniach szkieletowych i zmniejszyła poziom białek zapalnych w organizmie. Szereg innych badań na zwierzętach wykazało pozytywne wyniki związane z suplementacją zarówno NR, jak i NMN. Jednak potrzeba więcej badań na ludziach, zanim można będzie wyciągnąć mocne wnioski na temat przeciwstarzeniowych skutków NR i NMN.

Oprócz wyżej wymienionych suplementów, substancje poniżej mają również rewelacyjny potencjał przeciwstarzeniowy:

 • Teanina.
  L-teanina to aminokwas skoncentrowany w niektórych herbatach, w tym w zielonej herbacie. Może pomóc chronić przed osłabieniem umysłowym.
 • Rhodiola, czyli Różeniec górski
  Ta roślina lecznicza ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Jedno badanie na muszkach owocowych wykazało, że leczenie proszkiem Rhodiola rosea prowadziło do średnio 17% wydłużenia ich życia.
ESSENCE RÓŻENIEC GÓRSKI 500MG 90 TABS ESSENCE RÓŻENIEC GÓRSKI 500MG 90 TABS
GENLAB ULTRA RHODIOLA 500 72 KAPS GENLAB ULTRA RHODIOLA 500 72 KAPS
 • Czosnek.
  Czosnek ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Badania na gryzoniach wykazały, że suplementacja czosnkiem może zapobiegać starzeniu się skóry i zmarszczkom wywołanym promieniowaniem UV.
OLIMP GARLICIN 30 KAPS OLIMP GARLICIN 30 KAPS
 • Gotu kola.
  Wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływa na organizm, zwłaszcza na mózg. Gotu kola jest bogata w saponiny triternenu które pomagają utrzymać napięcie i jędrność skóry. Wspomaga tworzenie kolagenu i tkanki skórnej dzięki czemu skóra zachowuje elastyczność i młodzieńczy blask. Gotu kola jest żródłem flawonoidów, które działają jako przeciwutleniacze i zwalczają wolne rodniki.
ALINESS GOTU KOLA 400MG 100KAPS ALINESS GOTU KOLA 400MG 100KAPS
 • Resweratrol.
  Resweratrol to polifenol zawarty w winogronach, jagodach, orzeszkach ziemnych i czerwonym winie, który może sprzyjać długowieczności poprzez aktywację pewnych genów zwanych sirtuinami. Wykazano, że wydłuża żywotność muszek owocowych, drożdży i nicieni.

Podsumowując

Chociaż wyniki te są obiecujące, potrzeba więcej badań na ludziach, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób te suplementy mogą być wykorzystywane do promowania długowieczności. Niektóre suplementy mogą spowolnić proces starzenia i promować długie, zdrowe życie.
Kurkumina, kolagen, CoQ10, Gotu Kola, mononukleotyd nikotynamidowy, to tylko niektóre z substancji, które w badaniach wykazały działanie przeciwstarzeniowe.
Badania sugerują, że przyjmowanie pewnych suplementów może spowolnić proces starzenia. Pamiętaj jednak, że niezastąpionym sposobem promowania długowieczności i ogólnego stanu zdrowia jest angażowanie się w zdrowe praktyki, takie jak spożywanie dobrze zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia i redukcja stresu.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Nowości
Promocje
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
37,50 zł 34,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
370,00 zł 318,02 zł
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 250ML
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 250ML
39,00 zł 25,99 zł
szt.
HANDSEPT 5L preparat dezynfekujący, wirusobójczy
HANDSEPT 5L preparat dezynfekujący, wirusobójczy
139,00 zł 49,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl