Ashwagandha - co, jak i po co?

0

Ashwagandha

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha to roślina lub dokładniej korzeń zwanym żeń-szeniem indyjskim. Był używany w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Uważany za adaptogen pomagający poprawić reakcję organizmu na stres, ułatwiający naukę i pamięć.

Ashwagandha pochodziła z suchych regionów Indii, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodnu, ale obecnie jest uprawiana w całych Stanach Zjednoczonych i części Europy ze względu na swoją popularność w świecie suplementów.
Korzyści stosowania ashwagandhy są rozległe, począwszy od ochrony neuronów po możliwość zmniejszania oznak starzenia się mózgu.

Mechanizm działania ashwagandhy nie jest w pełni zrozumiały, jednak naukowcy spekulują, że ekstrakt z tej rośliny działa jak silny środek przeciwutleniający.
Wiadomo, że usuwa wolne rodniki ze wszystkich części ciała, w tym mózgu i głównych narządów. To z kolei pomaga zmniejszyć ilość stresu oksydacyjnego i uszkodzeń, które mogły wystąpić w ciele.

Ekstrakt z korzenia ashwagandhy zwiększa zdolność komórek odpornościowych tzw. makrofagów do niszczenia patogenów. Dodatkowo wykazano, że Ashwagandha ma wiele właściwości przeciw drobnoustrojowych. Obejmuje to między innymi zdolność do niszczenia szkodliwych bakterii takich jak Salmonella. Dowiedziono, że większość aktywności farmakologicznej i działania Ashwagandhy pochodzi z dwóch podstawowych składników, znanych jakio „withanolides” - Withaferin A i Withanolide D.


  Trec Nutrition - Ashwagandha MAX 60 kapsułek
Najsilniejsza Ashwagandha standaryzowana na 9% witanolidów, to aż 30mg aktywnej substancji o niezwykle pożądanych właściwościach. Żeń szeń indyjski jest rośliną wykazującą działanie tonizujące, pomaga uodpornić organizm na stres, a właściwości antyoksydacyjne wspierają walkę z wolnymi rodnikami.

Korzyści z suplementacji Ashwagandhy  jaka jest najlepsza?

Silne działanie antyoksadycyjne = lepsza ochrona układu immunologicznego, a to oznacza, że ciało szybciej i efektywniej radzi sobie z infekcjami, stanami zapalnymi i potrafi szybciej przywrócić w organizmie stan homeostazy.

 Zapewnia korzyści przeciwzapalne i przeciwmalaryczne

 Stabilizuje poziom cukru we krwi

 Obniża poziom cholesterolu

 Uspokaja i relaksuje ciało i umysł

 Ma właściwości indukujące sen i relaksację

 Łagodzi lęk

 Stabilizuje nastrój i stymuluje regenerację nadnerczy

Jako „obrońca komórki”, żeń-szeń indyjski oferuje daleko idące korzyści. Jednym ze szczególnych efektów jest zdolność do zmniejszania zwyrodnienia komórek mózgowych, co może okazać się skuteczne w radzeniu sobie z chorobami alzheimera, parkinsona, demencją oraz spadkiem zdolności poznawczych powodowanych starzeniem się.

Dawkowanie

Wahania dawek Ashwagandgy są duże. Wszystko zależy od przyczyny i celu suplementacji. Standardowa, najczęściej zalecana dawka wynosi ok. 300mg ekstraktu, raz dziennie. Niemniej jednak może ona ulec zmianie w zależności od reakcji organizmu i celu. Tak na przykład, osoby cierpiące na bezsenność i lęki powinny rozważyć dawkę od 300mg do 1000mg przed pójściem spać.

Ashwagandha rano czy wieczorem?

Suplement ten można stosować zarówno rano jak i wieczorem. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu oraz celów.

Skutki uboczne

Suplement ten jest ogólnie dobrze tolerowany i uważany za bezpieczny. Dotyczy to osób zdrowych. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że są przypadki i schorzenia, w których warto rozważyć odstawienie suplementu. Jednym z nich jest ciąża. Badania na zwierzętach wykazały, że wysokie dawki ashwagandhy mogą być przyczyną poronień. Istnieją również dowody sugerujące, że suplement ten zwiększa działanie leków barbituranowych (leki nasenne).
Nie ma tak naprawdę żadnych poważnych skutków ubocznych, które odnotowano, oczywiście poza wymienionymi powyżej. Za wysoka dawka może powodować znużenie i senność. Z kolei innym skutkiem ubocznym może być niepokój. Oczywiście wszystko zależy od osoby, która je przyjmuje oraz wielu innych czynników, jak na przykład tego z jakimi suplementami łączysz ashwagandhę.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Nowości
Promocje
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek

146,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek

48,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG

318,02 zł

Cena regularna: 318,02 zł

Najniższa cena: 370,00 zł
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek

59,99 zł

Cena regularna: 64,00 zł

Najniższa cena: 59,99 zł
szt.
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek

38,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej

250,00 zł

Cena regularna: 250,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl