BCAA - co to jest, dawkowanie, działanie, przeciwwskazania

0

Każdy, kto pracuje nad swoją sylwetką i nieobce jest mu słowo siłownia, z pewnością przynajmniej raz słyszał o suplementach nazywanych BCAA. Warto wiedzieć, jak działa taka substancja oraz jakie jest jej dawkowanie i skutki uboczne, by wykorzystać jak najlepiej potencjał tego suplementu i wspomóc swój organizm podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Rzetelne informacje i wiedza to podstawa prawidłowego procesu i planu treningowego.

Czym tak właściwie jest BCAA?

BCAA to, innymi słowy, aminokwasy rozgałęzione, które stanowią bardzo popularny suplement diety (z angielskiego Branched Chain Amino Acids). Do aminokwasów rozgałęzionych należą trzy aminokwasy: walina, izoleucyna oraz leucyna. Ten suplement diety jest dla sportowca świetnym źródłem pełnowartościowego białka. Warto zauważyć, że nasze włókna mięśniowe są aż w trzydziestu procentach zbudowane właśnie z tych trzech wyżej wymienionych aminokwasów rozgałęzionych, dlatego właśnie ich dostarczanie jest tak ważne podczas budowania naszej sylwetki na siłowni.

Jak działa BCAA i co nam daje ich suplementacja?

Na początku warto zauważyć, że podawane aminokwasy rozgałęzione biorą udział w ochronie naszych mięśni. Podczas intensywnych treningów organizm potrzebuje energii, którą uzyskuje z rozkładu (katabolizmu) między innymi tych aminokwasów. Reakcja ta polega na rozkładzie aminokwasu rozgałęzionego na szkielet węglowy oraz grupę aminową. Wydaje się logiczne, że jeśli dostarczymy naszemu organizmowi te aminokwasy z zewnątrz, to dzięki temu oszczędzimy i ochronimy aminokwasy wbudowane w nasze mięśnie.

Warto też przybliżyć sobie charakterystykę każdego z tych trzech aminokwasów rozgałęzionych oraz ich funkcje biologiczne pełnione w naszym organizmie. Dostarczanie tych trzech aminokwasów bez wątpienia warunkuje prawidłową fizjologię i pracę naszych mięśni i pomaga w budowaniu wymarzonej sylwetki.

Jaka jest rola waliny w naszym organizmie?

Walina ma wiele zdrowotnych właściwości. Przede wszystkim aminokwas ten wpływa na naszą wytrzymałość. Jest to witamina, która warunkuje utrzymanie w organizmie prawidłowego poziomu kwasu pantotenowego (witamina B5). Ta witamina warunkuje prawidłową pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz układu nerwowo-mięśniowego, a co więcej chroni przed szkodami wyrządzanymi przez wolne rodniki tlenowe. Aminokwas walina powoduje dodatkowo utrzymanie gospodarki hormonem wzrostu w prawidłowych wartościach fizjologicznych.

Co daje nam aminokwas leucyna?


ALE BCAA 500G
Zobacz produkt: BIOTECH BCAA ZERO 360G za 48,30 zł

ALE BCAA 500G
Zobacz produkt: ALE BCAA 500G za 79 zł

SPORT DEFINITION BCAA PRO 507G Zobacz produkt: SPORT DEFINITION BCAA PRO 507G

Ten aminokwas warunkuje zrównoważoną gospodarkę węglowodanową poprzez wpływ na metabolizm glukozy oraz reguluje poziom cholesterolu i innych lipidów w naszym organizmie. Co więcej, warto zauważyć, że leucyna bierze udział w spalaniu tkanki tłuszczowej i ma swój udział w procesach lipolizy, które prowadzą do spadku masy ciała. Aminokwas leucyna ma także zdolność do hamowania działania hormonu stresu - kortyzolu, produkowanego przez nadnercza.

Izoleucyna i rola, jaką pełni ten aminokwas w naszym organizmie

Ten rozgałęziony aminokwas warunkuje prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych w naszym organizmie, dlatego tak ważny jest podczas urazów układu mięśniowo-szkieletowego oraz podczas kontuzji i w czasie przetrenowania. Izoleucyna wpływa również regulująco na poziom glukozy we krwi.

Co powinniśmy wiedzieć o dawkowaniu BCAA?

Specjaliści w dziedzinie dietetyki i trenerzy personalni polecają dzienną dawkę wynoszącą od 0,5 g do 1 g proszku na 10 kg masy ciała. Należy pamiętać o nieprzekraczaniu tej dawki, ponieważ może się to wiązać z wystąpieniem działań niepożądanych. Podczas planowania naszej dawki BCAA warto wziąć pod uwagę poziom i rodzaj naszej aktywności fizycznej. Jeśli w danym okresie ćwiczymy wyjątkowo intensywnie, to należy pamiętać o zwiększeniu dawki przyjmowanych rozgałęzionych aminokwasów, jednak nie można przekraczać wyżej wymienionej, zalecanej ilości.

Kiedy należy przyjmować te aminokwasy?

Jaka pora dnia będzie najlepsza? Profesjonaliści zalecają przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych około godziny przed treningiem, dzięki czemu pomogą nam one budować naszą muskulaturę i będą chronić mięśnie w trakcie intensywnych ćwiczeń. Drugą porcję możemy przyjąć po naszym treningu, około 10-20 minut po nim. W dni, w które nie idziemy na siłownię i nie trenujemy, aminokwasy rozgałęzione należy przyjąć rano lub wieczorem. Chociaż często mówi się o suplementacji na czczo, z punktu widzenia zdrowia i korzyści dla organizmu, najlepiej przyjmować je na po posiłku.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania rozgałęzionych aminokwasów?

Podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego suplementu często pojawiają się pytania o skutki uboczne. Dobra wiadomość brzmi: dotychczas nie wykazano żadnych negatywnych skutków stosowania BCAA. Takie odżywki prowadzą do zwiększonego odżywienia mięśni oraz ich regeneracji, nie powodując przy tym żadnych dolegliwości. Jedyną rzeczą, na którą wskazuje się w tym kontekście, jest możliwość utrudnienia przyswajania innych aminokwasów. Dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy stężenie substancji zawartych w suplemencie będzie naprawdę wysokie. Oczywiście BCAA może być niewskazane w przypadku niektórych schorzeń, wtedy jednak konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz specjalistą w zakresie dietetyki i suplementacji.

Przeciwwskazania do stosowania aminokwasów rozgałęzionych BCAA

Przeciwwskazaniem do stosowania BCAA jest w szczególności niewydolność wątroby. Ogólnie rzecz biorąc, nie istnieją żadne przesłanki, aby unikać suplementu w czasie karmienia ciążą czy w okresie dorastania. W tym drugim przypadku dodatkowe aminokwasy mogą nawet pomóc organizmowi w prawidłowym rozwoju. Dla zdrowych osób jest to odżywka całkowicie bezpieczna, jeżeli oczywiście stosuje się do zalecanego dawkowania i używa zgodnie z wytycznymi. Z tego względu jest tak popularna wśród osób trenujących na siłowni i nie tylko.

Powinniśmy pamiętać, by zawsze kupować takie suplementy tylko w sprawdzonych źródłach, a co więcej powinniśmy zawsze sprawdzać producenta i skład takiego specyfiku, by uchronić się przed oszustwem i ewentualnymi działaniami niepożądanymi suplementów o nieznanym składzie.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Nowości
Promocje
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek

59,99 zł

Cena regularna: 64,00 zł

Najniższa cena: 59,99 zł
szt.
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek

48,00 zł

Cena regularna: 48,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG

318,02 zł

Cena regularna: 318,02 zł

Najniższa cena: 370,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej

250,00 zł

Cena regularna: 250,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
szt.
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek

146,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek

38,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl