BCAA - co to jest, dawkowanie, działanie, przeciwwskazania

0

Każdy, kto pracuje nad swoją sylwetką i nieobce jest mu słowo siłownia, z pewnością przynajmniej raz słyszał o suplementach nazywanych BCAA. Warto wiedzieć, jak działa taka substancja oraz jakie jest jej dawkowanie i skutki uboczne, by wykorzystać jak najlepiej potencjał tego suplementu i wspomóc swój organizm podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Rzetelne informacje i wiedza to podstawa prawidłowego procesu i planu treningowego.

Czym tak właściwie jest BCAA?

BCAA to, innymi słowy, aminokwasy rozgałęzione, które stanowią bardzo popularny suplement diety (z angielskiego Branched Chain Amino Acids). Do aminokwasów rozgałęzionych należą trzy aminokwasy: walina, izoleucyna oraz leucyna. Ten suplement diety jest dla sportowca świetnym źródłem pełnowartościowego białka. Warto zauważyć, że nasze włókna mięśniowe są aż w trzydziestu procentach zbudowane właśnie z tych trzech wyżej wymienionych aminokwasów rozgałęzionych, dlatego właśnie ich dostarczanie jest tak ważne podczas budowania naszej sylwetki na siłowni.

Jak działa BCAA i co nam daje ich suplementacja?

Na początku warto zauważyć, że podawane aminokwasy rozgałęzione biorą udział w ochronie naszych mięśni. Podczas intensywnych treningów organizm potrzebuje energii, którą uzyskuje z rozkładu (katabolizmu) między innymi tych aminokwasów. Reakcja ta polega na rozkładzie aminokwasu rozgałęzionego na szkielet węglowy oraz grupę aminową. Wydaje się logiczne, że jeśli dostarczymy naszemu organizmowi te aminokwasy z zewnątrz, to dzięki temu oszczędzimy i ochronimy aminokwasy wbudowane w nasze mięśnie.

Warto też przybliżyć sobie charakterystykę każdego z tych trzech aminokwasów rozgałęzionych oraz ich funkcje biologiczne pełnione w naszym organizmie. Dostarczanie tych trzech aminokwasów bez wątpienia warunkuje prawidłową fizjologię i pracę naszych mięśni i pomaga w budowaniu wymarzonej sylwetki.

Jaka jest rola waliny w naszym organizmie?

Walina ma wiele zdrowotnych właściwości. Przede wszystkim aminokwas ten wpływa na naszą wytrzymałość. Jest to witamina, która warunkuje utrzymanie w organizmie prawidłowego poziomu kwasu pantotenowego (witamina B5). Ta witamina warunkuje prawidłową pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz układu nerwowo-mięśniowego, a co więcej chroni przed szkodami wyrządzanymi przez wolne rodniki tlenowe. Aminokwas walina powoduje dodatkowo utrzymanie gospodarki hormonem wzrostu w prawidłowych wartościach fizjologicznych.

Co daje nam aminokwas leucyna?


ALE BCAA 500G
Zobacz produkt: BIOTECH BCAA ZERO 360G za 48,30 zł

ALE BCAA 500G
Zobacz produkt: ALE BCAA 500G za 79 zł

SPORT DEFINITION BCAA PRO 507G Zobacz produkt: SPORT DEFINITION BCAA PRO 507G

Ten aminokwas warunkuje zrównoważoną gospodarkę węglowodanową poprzez wpływ na metabolizm glukozy oraz reguluje poziom cholesterolu i innych lipidów w naszym organizmie. Co więcej, warto zauważyć, że leucyna bierze udział w spalaniu tkanki tłuszczowej i ma swój udział w procesach lipolizy, które prowadzą do spadku masy ciała. Aminokwas leucyna ma także zdolność do hamowania działania hormonu stresu - kortyzolu, produkowanego przez nadnercza.

Izoleucyna i rola, jaką pełni ten aminokwas w naszym organizmie

Ten rozgałęziony aminokwas warunkuje prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych w naszym organizmie, dlatego tak ważny jest podczas urazów układu mięśniowo-szkieletowego oraz podczas kontuzji i w czasie przetrenowania. Izoleucyna wpływa również regulująco na poziom glukozy we krwi.

Co powinniśmy wiedzieć o dawkowaniu BCAA?

Specjaliści w dziedzinie dietetyki i trenerzy personalni polecają dzienną dawkę wynoszącą od 0,5 g do 1 g proszku na 10 kg masy ciała. Należy pamiętać o nieprzekraczaniu tej dawki, ponieważ może się to wiązać z wystąpieniem działań niepożądanych. Podczas planowania naszej dawki BCAA warto wziąć pod uwagę poziom i rodzaj naszej aktywności fizycznej. Jeśli w danym okresie ćwiczymy wyjątkowo intensywnie, to należy pamiętać o zwiększeniu dawki przyjmowanych rozgałęzionych aminokwasów, jednak nie można przekraczać wyżej wymienionej, zalecanej ilości.

Kiedy należy przyjmować te aminokwasy?

Jaka pora dnia będzie najlepsza? Profesjonaliści zalecają przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych około godziny przed treningiem, dzięki czemu pomogą nam one budować naszą muskulaturę i będą chronić mięśnie w trakcie intensywnych ćwiczeń. Drugą porcję możemy przyjąć po naszym treningu, około 10-20 minut po nim. W dni, w które nie idziemy na siłownię i nie trenujemy, aminokwasy rozgałęzione należy przyjąć rano lub wieczorem. Chociaż często mówi się o suplementacji na czczo, z punktu widzenia zdrowia i korzyści dla organizmu, najlepiej przyjmować je na po posiłku.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania rozgałęzionych aminokwasów?

Podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego suplementu często pojawiają się pytania o skutki uboczne. Dobra wiadomość brzmi: dotychczas nie wykazano żadnych negatywnych skutków stosowania BCAA. Takie odżywki prowadzą do zwiększonego odżywienia mięśni oraz ich regeneracji, nie powodując przy tym żadnych dolegliwości. Jedyną rzeczą, na którą wskazuje się w tym kontekście, jest możliwość utrudnienia przyswajania innych aminokwasów. Dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy stężenie substancji zawartych w suplemencie będzie naprawdę wysokie. Oczywiście BCAA może być niewskazane w przypadku niektórych schorzeń, wtedy jednak konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz specjalistą w zakresie dietetyki i suplementacji.

Przeciwwskazania do stosowania aminokwasów rozgałęzionych BCAA

Przeciwwskazaniem do stosowania BCAA jest w szczególności niewydolność wątroby. Ogólnie rzecz biorąc, nie istnieją żadne przesłanki, aby unikać suplementu w czasie karmienia ciążą czy w okresie dorastania. W tym drugim przypadku dodatkowe aminokwasy mogą nawet pomóc organizmowi w prawidłowym rozwoju. Dla zdrowych osób jest to odżywka całkowicie bezpieczna, jeżeli oczywiście stosuje się do zalecanego dawkowania i używa zgodnie z wytycznymi. Z tego względu jest tak popularna wśród osób trenujących na siłowni i nie tylko.

Powinniśmy pamiętać, by zawsze kupować takie suplementy tylko w sprawdzonych źródłach, a co więcej powinniśmy zawsze sprawdzać producenta i skład takiego specyfiku, by uchronić się przed oszustwem i ewentualnymi działaniami niepożądanymi suplementów o nieznanym składzie.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Nowości
REAL PHARM CITRULINE 200G
REAL PHARM CITRULINE 200G

55,00 zł

REAL PHARM EAA 420G
REAL PHARM EAA 420G

79,00 zł

REAL PHARM BETA ALANINE 90 Kapsułek
REAL PHARM BETA ALANINE 90 Kapsułek

29,00 zł

szt.
REAL PHARM BETA ALANINE 300G
REAL PHARM BETA ALANINE 300G

69,00 zł

REAL PHARM CAFFEINE 90 Tabletek
REAL PHARM CAFFEINE 90 Tabletek

19,00 zł

szt.
REAL PHARM BEHEMOTH 20G
REAL PHARM BEHEMOTH 20G

4,50 zł

szt.
REAL PHARM BEHEMOTH  MOJITO 500G
REAL PHARM BEHEMOTH MOJITO 500G

98,99 zł

szt.
REAL PHARM AAKG 150 Kapsułek
REAL PHARM AAKG 150 Kapsułek

69,00 zł

szt.
REAL PHARM AAKG 700MG 90 Kapsułek
REAL PHARM AAKG 700MG 90 Kapsułek

28,99 zł

szt.
REAL PHARM BCAA 8:1:1 400G
REAL PHARM BCAA 8:1:1 400G

89,00 zł

6PAK YUMMY FRUITS IN JELLY 600G
6PAK YUMMY FRUITS IN JELLY 600G

29,00 zł

TREC ENDU ISO FASTER 750 ML
TREC ENDU ISO FASTER 750 ML

5,50 zł

TREC ENDU ISOTONIC SPORT 20G SASZETKA
TREC ENDU ISOTONIC SPORT 20G SASZETKA

1,50 zł

szt.
OLIMP BCAA XPLODE POWDER 280G
OLIMP BCAA XPLODE POWDER 280G

69,99 zł

TREC CITRULINE SYNERGY 240G
TREC CITRULINE SYNERGY 240G

64,99 zł

ALLNUTRITION PROTEIN WAFER Vanilia
ALLNUTRITION PROTEIN WAFER Vanilia

5,99 zł

szt.
Promocje
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek

34,00 zł

Cena regularna: 37,50 zł

Najniższa cena: 37,50 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej

250,00 zł

Cena regularna: 280,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK - wzmocnienie i wytrzymałość stawów
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK - wzmocnienie i wytrzymałość stawów

187,00 zł

Cena regularna: 220,00 zł

Najniższa cena: 220,00 zł
szt.
HANDSEPT 5L preparat dezynfekujący, wirusobójczy
HANDSEPT 5L preparat dezynfekujący, wirusobójczy

49,00 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
szt.
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 250ML
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 250ML

25,99 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG

318,02 zł

Cena regularna: 370,00 zł

Najniższa cena: 370,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl