Boswellia serrata - co to jest i jak działa kadzidłowiec indyjski? 0

Indyjskie drzewo - boswellia serrata, wytwarzające żywicę o wyjątkowych właściwościach, ma szerokie zastosowanie w różnych branżach. Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego wykorzystuje się między innymi w suplementach diety wspomagających prawidłowe funkcjonowanie stawów. Kiedy warto sięgnąć po preparaty z zawartością ekstraktu z drzewa boswellia serrata?

Boswellia serrata kadzidłowiec indyjski

Co to jest boswellia serrata?


Boswellia serrata jest drzewem, którego żywica stanowi źródło cennych składników o właściwościach prozdrowotnych. Ma zastosowanie w branży kosmetycznej, aromaterapii, a także w dodatkowej suplementacji. Cechą charakterystyczną roślin z rodziny osoczynowatych jest produkcja żywicy, która jest używana w późniejszym czasie w formie kadzideł. Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego jest ceniony właśnie między innymi ze względu na walory zapachowe. Żywica pozyskiwana z drzew boswellia serrata zawiera kilka procent olejków eterycznych, dlatego olibanum jest chętnie wykorzystywana również w aromaterapii, rytuałach oczyszczających oraz medytacji. We współczesnych badaniach wykazano, że olibanum ma działanie przeciwbólowe. Wspomniana żywica z boswellia serrata ma także właściwości lecznicze - wykorzystywana od lat w medycynie ajurwedyjskiej, jest często stosowana w leczeniu stawów i kości czy bólów kręgosłupa. W dodatku eteryczny olejek bosweliowy hamuje rozwój grzybów oraz bakterii. Boswellia serrata występuje w preparatach najczęściej w postaci ekstraktu.

Drzewo boswellia serrata, czyli kadzidłowiec indyjski, to roślina z rodziny osoczynowatych. W naturalnym środowisku występuje w suchych lasach liściastych i tekowych w klimacie tropikalnym, między innymi w Indiach oraz Pakistanie. Drzewo charakteryzuje się tym, że jest odporne na suszę oraz działanie wysokich temperatur. Kadzidłowiec indyjski jest wykorzystywany nie tylko do suplementów diety czy kosmetyków. Można z niego przyrządzić również herbatę bądź nalewkę. Boswellia serrata znana jest również pod innymi nazwami: kadzidłowiec indyjski, olibanum oraz indian frankincense.

Kadzidłowiec indyjski - właściwości


Wśród właściwości prozdrowotnych ekstraktu z boswellia serrata wyróżnia się:

  • wsparcie pracy układu nerwowego,
  • korzystny wpływ na nastrój oraz samopoczucie,
  • działanie przeciwbólowe,
  • wsparcie funkcji umysłowych,
  • pomoc w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
  • wsparcie funkcji serca,
  • zapobieganie procesom zapalnym i zwyrodnieniowym,
  • wsparcie odporności organizmu,
  • poprawa kondycji stawów,
  • łagodzenie objawów astmy.

Kwasy bosweliowe


Składnikiem aktywnym w preparatach z kadzidłowcem indyjskim są kwasy bosweliowe. Wspomniane wyżej łagodzenie objawów astmy zostało udowodnione już w 1998 roku w eksperymencie przeprowadzonym na 40 pacjentach z astmą oskrzelową. W badaniu wzięło udział 23 mężczyzn i 17 kobiet w wieku od 18 do 75 lat, którym 3 razy dziennie przez 6 tygodni podawano preparaty z zawartością tych kwasów. Aż u 70% pacjentów wykazano poprawę stanu zdrowia przez m.in. zanik fizycznych objawów, takich jak duszność. Oprócz tego powszechnie wiadomo, że kwasy bosweliowe mogą wykazywać również działanie przeciwzapalne.

Dlaczego boswellia serrata występuje jako suplement diety?


Rozwój ziołolecznictwa oraz badania na temat dobroczynnych właściwości roślin opierają się nie tylko na konwencjonalnych działaniach. To także obserwacje przodków i doświadczenia stosowania ziół oraz ekstraktów z roślin, trwające od stuleci. Coraz częściej zatem we współczesnym życiu korzysta się z odkryć medycyny ajurwedyjskiej. W niektórych przypadkach szuka się alternatywy, naturalnych ekstraktów, olejów, maści, a nawet suplementów diety, by poprawić funkcjonowanie organizmu.

Osoby aktywne, uprawiające różne rodzaje sportu, mogą być narażone na nadwyrężenia stawów oraz ogólnego układu narządów ruchu. Intensywnemu wysiłkowi fizycznemu może towarzyszyć stres oksydacyjny – w związku z tym zaczęto przeciwdziałać temu, stosując między innymi ekstrakt z boswellia serrata i zauważono, że ten składnik ogranicza wspomniany stres oksydacyjny. Udowodniono również, że preparaty z zawartością kadzidłowca indyjskiego zmniejszają stany zapalne mięśni i stawów oraz łagodzą objawy związane z bólem.

Boswellia serrata - preparaty


To właśnie w asortymencie naszego sklepu internetowego znajdują się suplementy diety z zawartością boswellia serrata. Pierwszym produktem są kapsułki Essence boswellia serrata, które posiadają w zawartości 60% kwasu bosweliowego. To produkt, który może skutecznie wesprzeć funkcjonowanie oraz zdrowie stawów, pracę mózgu, a nawet funkcje seksualne u mężczyzn.


ESSENCE BOSWELLIA SERRATA 90 TABS Zobacz produkt: ESSENCE BOSWELLIA SERRATA 90 TABLETEK za 29 zł

W naszym sklepie internetowym znajdziesz również specjalną kompozycję składników wspierających stawy. JOINT CARE zawiera w składzie między innymi kwas hialuronowy, witaminę C, a także wyciąg z kadzidłowca indyjskiego. To produkt przeznaczony dla aktywnych osób, które przez wysiłek fizyczny mogą narazić swoje stawy na obciążenia. Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego jest zaliczany do adaptogenów, które wspierają organizm w radzeniu sobie ze stresem. FORMOTIVA JOINT CARE to suplement diety, który może poprawić zdrowie i funkcjonowanie stawów.

Boswellia serrata - gdzie kupić?


Opinie o boswellia serrata są różne, dlatego przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z kadzidłowcem indyjskim jest między innymi ciąża oraz okres karmienia piersią. Przypominamy, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamiennik zróżnicowanej diety - są wyłącznie dodatkiem i uzupełnieniem jej o wartościowe składniki. Warto również dodać, że na właściwości preparatów z zawartością ekstraktów z tego typu roślin mają wpływ również inne składniki, a także przechowywanie produktów. Należy zatem sięgać po produkty wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety dostępnych w naszym asortymencie, zawsze można się z nami skontaktować, a chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Kiedy warto sięgnąć po preparaty z zawartością ekstraktu z drzewa boswellia serrata?Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą na suplementy diety z zawartością naturalnych składników i ekstraktów z roślin wykorzystywanych zarówno w konwencjonalnych metodach leczenia różnych dolegliwości, jak i w medycynie ajurwedyjskiej praktykowanych od tysięcy lat.

Źródła:

https://rozanski.li/1240/boswellia-i-olibanum-w-medycynie-ajurwedyjskiej-i-europejskiej-boswellia-w-medycynie-sportowej/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9810030

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 2,27KG
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 2,27KG
175,00 zł 158,99 zł
BIOTECH BCAA ZERO 360G
BIOTECH BCAA ZERO 360G
69,00 zł 48,30 zł
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
28,00 zł 15,00 zł
szt.
TREC WHEY100 1,5 KG
TREC WHEY100 1,5 KG
127,00 zł 114,00 zł
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
19,99 zł 13,99 zł
szt.
RĘKAWICZKI NITRYLOWE rozm. XS promo
RĘKAWICZKI NITRYLOWE rozm. XS promo
55,00 zł 48,00 zł
FORMOTIVA BETA-ALANINE 300 KAPS
FORMOTIVA BETA-ALANINE 300 KAPS
85,00 zł 72,25 zł
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
115,00 zł 99,00 zł
MASECZKA OCHRONNA 3WARSTWOWA 8%promo
MASECZKA OCHRONNA 3WARSTWOWA 8%promo
7,00 zł 1,99 zł
szt.
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
149,00 zł 59,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
146,00 zł 119,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl