• INFOLINIA: 61 8218321
  • E-MAIL: sklep@activus-sport.pl
Ile powinna trwać dieta redukcyjna? 0

Bardzo dużo osób przechodzi na dietę redukcyjną, nie posiadając wiedzy na temat prawidłowego przeprowadzenia redukcji lub kierując się nieracjonalnym podejściem i nierealnymi celami. Jak powinna wyglądać zatem dieta redukcyjna i przez jaki czas należy ją stosować?

ile powinna trwać redukcja

Obniżenie metabolizmu i jego skutki


Niekontrolowane odchudzanie może spowodować spowolnienie przemiany materii, a odwrócenie tego procesu jest trudnym zadaniem. Spadek ten jest częściowo spowodowany dużym ubytkiem masy mięśniowej. Pojawia się problem związany z adaptacyjnymi możliwościami organizmu na poziomie komórkowym i hormonalnym. Organizm przystosowuje się do warunków i dostarczenia mniejszej ilości kalorii, poprzez trwałe obniżenie przemiany materii. Wiele osób po diecie redukcyjnej doświadcza efektu jo-jo. Wynika to z tego, że podczas długiej obniżki kalorycznej, metabolizm zwalnia, a po powrocie do tradycyjnego odżywiania nasz organizm nie potrzebuje już takiej dużej ilości. W efekcie nadwyżki zostają zmagazynowane, a kilogramy polecą w górę. Bardzo często główną reakcją jest szybki powrót do diety redukcyjnej i zataczamy błędne koło.

Redukuj z głową


Samodzielne odchudzanie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Stosując diety, które znaleźliśmy w sieci lub przejęliśmy od znajomych, narażamy się na obniżenie składników odżywczych, których potrzebujemy. Nie jest to rozwiązanie dopasowane bezpośrednio do nas, a każdy organizm jest inny i potrzebuje zupełnie innych ilości składników. Diety, bazujące na powtarzaniu tych samych produktów codziennie, mające od razu zapewnić efekt, najlepiej omijać szerokim łukiem.

Takie odżywianie w szybkim czasie doprowadzi organizm do deficytów niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. W bardzo szybkim okresie zauważymy spadek kondycji włosów oraz skóry, a następnie pojawią się problemy metaboliczne. Zaobserwujemy wtedy ospałość, problemy z koncentracją i spadek ogólnej energii. W tym czasie zaczynamy wspomagać się najczęściej kawą oraz innymi środkami pobudzającymi, jednak nie jest to rozwiązanie problemu na dłuższą metę. Jeżeli narażamy przez dłuższy czas organizm na duże niedobory, to w konsekwencji możemy spodziewać się pogorszenia się stanu fizycznego i psychicznego. Jeżeli na diecie redukcyjnej dotarłeś już do momentu, kiedy czujesz się źle, często chorujesz i odczuwasz migreny, to znak, żeby odstawić ją na bok. Długie diety redukcyjne często powodują niepokój, związany z jej odstawieniem.

Dużo osób boi się, że efekt, który udało się osiągnąć, szybko zniknie po powrocie do normalnego odżywiania. Najbardziej rozważnym krokiem będzie udanie się do profesjonalnego dietetyka, który pomoże wypracować efekty, ale sposób będzie w tym przypadku dopasowany do nas i do naszego organizmu. Wiedza i doświadczenie dobrego specjalisty doprowadzi nas do znakomitych rezultatów, bez niekorzystnego wpływu i efektu jo-jo.

Grunt to odpowiedni plan


Rozpoczynając swoje odchudzanie, powinieneś jasno określić swoje cele i to, co dokładnie chcesz osiągnąć przy pomocy diety redukcyjnej. Warto spisać to na kartkę, aby postawić sprawę jasno i krok po kroku dążyć do ich realizacji. Pamiętaj o tym, aby Twoje założenia były realne i wykonalne w czasie, który sobie wyznaczyłeś. Jeżeli źle je określisz, mogą mieć one na Ciebie niekorzystny wpływ, a przede wszystkim zniechęcą Cię do podejmowania kolejnych prób ku osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Pamiętaj, aby wyznaczyć sobie widełki bezpieczeństwa, czyli linii, po przekroczeniu której wrzucisz na luz i pozwolisz sobie na małe odstępstwa od diety redukcyjnej w postaci cheat meal. Dzięki temu Twój organizm odpocznie i nie będziesz mieć poczucia zmęczenia z powodu diety. Pozwól sobie od czasu do czasu na swoje ulubione danie. Może być to nawet fast-food, jeżeli masz na niego bardzo ochotę. Z biegiem czasu i ze wdrożeniem nowych nawyków, niezdrowe dania nie będą dla Ciebie już tak bardzo atrakcyjne. Twój organizm będzie pożądał pełnowartościowych dań lub konkretnych smaków. Niezdrowe przekąski i posiłki nie będą Cię już kusić i to znak, że podążasz w dobrą stronę.

Dieta redukcyjna - jak powinna wyglądać?


Redukowanie wagi dietą to w głównej mierze wprowadzenie zdrowych nawyków oraz zasad zdrowego odżywiania do swojej codzienności. Zazwyczaj składa się z 4-5 posiłków, spożywanych w systematycznych odstępach mniej więcej co 3 lub 4 godziny. Warte podkreślenia jest również to, że wszystkie przekąski spożywane pomiędzy większymi daniami także uznajemy za posiłki. Z tego powodu warto zaplanować je zawczasu i rozłożyć sobie odpowiednio w ciągu dnia. Na diecie redukcyjnej w głównej mierze wykluczamy produkty niezdrowe tj. fast-foody, kaloryczne słodycze. Wbrew pozorom napoje gazowane mogą okazać się w tym wypadku dobrym rozwiązaniem, gdyż wypełniają treść żołądka w większym stopniu, a to może przyczynić się do wzrostu indeksu sytości.

Suplementacja wspomagająca redukcję


Możesz wspomóc swój organizm podczas diety redukcyjnej dodatkowymi suplementami. Jeżeli chcesz pobudzić spalanie, rozważ zastosowanie preparatów spalających tłuszcz np. IRON HORSE L-CARNITINE 2.0. Dodatkowo możesz wprowadzić suplementację odżywką białkową i aminokwasami BCAA np. TREC BCAA G-FORCE. Dzięki temu zmniejszysz uczucie zmęczenia, a Twoje treningi w trakcie redukcji i nie tylko, będą bardziej efektywne. Przez rozpoczęciem suplementacji, skonsultuj się jednak z lekarzem lub dietetykiem, który sprawdzi, czy dany preparat będzie dla Ciebie odpowiedni.


IRON HORSE L-CARNITINE 2.0 1000ML Zobacz produkt: IRON HORSE L-CARNITINE 2.0 1000ML

TREC BCAA G-FORCE 600G Zobacz produkt: TREC BCAA G-FORCE 600G

Ile trwa dieta redukcyjna?


Jest to zależne w dużym stopniu od organizmu. Każdy reaguje inaczej, dlatego ważne jest stopniowe redukowanie kalorii oraz obserwacja sylwetki i zachowania ciała. Bardzo istotne jest kontrolowanie swoich wyników przy pomocy miary, a nie wagi. Takie podejście jest zdrowsze i zdecydowanie bardziej miarodajne. Należy pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz i ze względu na to przy zwiększonych ćwiczeniach, waga może skoczyć w górę. Jeżeli redukujemy kilogramy, to starajmy się podejść do tego z głową i traktujmy to jako możliwość polepszenia swojej sylwetki, a nie konieczność, która ściągnie nasze samopoczucie w dół. Praca nad sylwetką jest procesem, który wymaga czasu, a żeby efekty utrzymały się na dłużej, potrzebna jest systematyka i działanie z rozsądkiem. Czas trwania diety redukcyjnej jest sprawą indywidualną. W niektórych przypadkach może trwać 3 miesiące, a dla innych osiągnięcie celu może być możliwe dopiero po roku racjonalnego odżywiania.

Jak wytrwać w diecie redukcyjnej?


Staraj się zaplanować i przygotować wszystkie posiłki z wyprzedzeniem. Taka systematyczność pozwoli Ci uniknąć sytuacji, kiedy w momencie głodu będziesz chciał sięgnąć po batonika. Bardzo ważne jest również, aby jeść dania powoli i w spokojnej atmosferze, aby pozwolić na dotarcie komunikatu do mózgu o uczuciu sytości. Nie przejadaj się także. Jeżeli zostawisz małą rezerwę to w kilka minut po zakończeniu jedzenia, poczujesz się syty, a nie zmęczony i ospały. Nie traktuj też diety, jako przykrego obowiązku. Ciesz się nią i miej cały czas w głowie, że robisz to przede wszystkim dla siebie i swojego zdrowia.

Dobrze zaplanowana dieta redukcyjna opiera się na niezbędnych składnikach odżywczych i mineralnych oraz witaminach. Bardzo ważny jest zamierzony cel i to on warunkuje czas trwania diety. W momencie, kiedy jesteśmy na ujemnym bilansie kalorycznym warto postawić na preparaty multiwitaminowe i odżywkę białkową. Z kolei aminokwasy stosujmy jako paliwo w trakcie treningów. I pamiętaj, że nie ma skutecznych planów, które sprawdzą się zawsze i u każdego. Obserwuj reakcje swojego organizmu i zachowaj we wszystkim umiar.

Komentarze do wpisu (0)

Activus

Blog kategorie
Promocje
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
239,00 zł 187,00 zł
PVL MUTANT MASS 2,27KG
PVL MUTANT MASS 2,27KG
119,00 zł 99,00 zł
TREC ASHWAGANDHA MAX 60 CAPS
TREC ASHWAGANDHA MAX 60 CAPS
45,00 zł 39,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK
146,00 zł 119,00 zł
szt.
NUTREND UNI SPORT 0,5L
NUTREND UNI SPORT 0,5L
39,00 zł 35,00 zł
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 2,27KG
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 2,27KG
175,00 zł 158,99 zł
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
109,00 zł 99,00 zł
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
63,00 zł 59,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL PAK 44 PAK
UNIVERSAL ANIMAL PAK 44 PAK
149,00 zł 139,00 zł
szt.
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
69,00 zł 59,00 zł
TREC WHEY100 900G
TREC WHEY100 900G
73,00 zł 58,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl