• INFOLINIA: 61 8218321
  • E-MAIL: sklep@activus-sport.pl
Jak suplementować witaminę D - poznaj nasz poradnik! 0

Witamina D - jaką pełni rolę?

Witamina D odpowiedzialna jest za gospodarkę wapniowo fosforanową oraz metabolizm tkanki kostnej. Odpowiednie stężenie tej substancji potrafi zmniejszyć ryzyko występowania chorób nowotworowych oraz cukrzycy typu I. Dodatkowo witamina D pomaga w leczeniu stanów zapalnych oraz chorób autoimmunologicznych. Działa ochronnie na serce i jej odpowiednia ilość w organizmie niweluje ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Jedną z funkcji witaminy D jest utrzymanie prawidłowej struktury kości. Jej obecność w organizmie zapobiega krzywicy oraz demineralizacji kości. Ma również korzystny wpływ na komórki mięśniowe i układ hormonalny.

Jak produkowana jest witamina D?

Witamina D powstaje głównie przez syntezę skórną, do której niezbędna jest ekspozycja na słońcu. Szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych warto wspomóc jej występowanie, dostarczając ją w diecie lub w postaci suplementu.

jak brać witaminę d3

Witamina D a pory roku

Latem zdecydowanie łatwiej o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie ze względu na słońce. Synteza skórna w Polsce efektywna jest zazwyczaj w okresie od maja do września w słoneczne dni. Osobom z jasną karnacją wystarcza około 15 minut ekspozycji dziennie, aby wyprodukować potrzebny poziom witaminy D. Od października aż do marca dostarczanie dostarczenie tej witaminy przez syntezę skórną nie jest niestety możliwe. Są także inne rzeczy, które utrudniają dostarczenie nam tej witaminy nawet latem. Zazwyczaj smarujemy wtedy skórę filtrami, blokującymi dostęp promieniowania UVB. Dodatkowo w obecnym świecie, bardzo mało czasu spędzamy na zewnątrz, a w godzinach między 10-15, kiedy wytwarzana jest witamina D przez syntezę, jesteśmy najczęściej w pracy.

Źródła w pokarmie

Witaminę D możemy dostarczać również w pokarmie. Niestety najczęściej jest to tylko 20 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę D. W pokarmach rozróżniamy witaminę D2 oraz witaminę D3. Pierwszą z nich znajdziemy w grzybach albo drożdżach, druga występuje natomiast w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak tłuste ryby morskie, oleje rybie, jaja czy wątróbka.

Niedobory witaminy D

Niewystarczające ilości witaminy D mogą prowadzić do szeregu zaburzeń takich jak depresja, uczucie zmęczenia, nowotwory, czy niektóre postaci białaczek. Bardzo ważne jest więc dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy.

Czy witaminę D można przedawkować?

Oczywiście. Jak ze wszystkim trzeba zachować umiar i utrzymywać optymalny poziom. Przedobrzenie może odbić się na Twoim zdrowiu. Jeżeli pojawiają się nudności, bóle głowy i oczu albo biegunka, może być to znak, że za mocno suplementujesz swój organizm witaminą D. Nadmiar tej substancji może doprowadzić do zaburzeń pracy mózgu, a także do otępienia. Dodatkowo przy wysokich dawkach witaminy D następuje zwiększone wchłanianie wapnia oraz zwiększona resorpcja kości, wywołująca odkładanie się jonów wapnia między innymi w sercu, tętnicach oraz nerkach.

Suplementy z witaminą D

Niestety, ale małe ilości dni słonecznych, a także brak odpowiedniej ekspozycji na słońcu powoduje, że coraz częściej zmagamy się z niedoborami witaminy D w organizmie. Aby temu zaradzić, na rynku znajdziemy szereg dostępnych preparatów, które uzupełnią nasze braki. Suplementy z witaminą D dostaniemy w zróżnicowanych dawkach, aby najlepiej dostosować tabletki do swoich potrzeb. Najlepiej przed rozpoczęciem suplementacji udać się do lekarza, aby zbadać aktualny poziom witaminy D w ustroju. Dzięki temu świadomie podejdziemy do suplementacji oraz łatwiej dopasujemy indywidualną dawkę potrzebnej witaminy.

Proponowany produkt


6PAK EL D3+K2 90 TABLETEK 6PAK EL D3+K2 90 TABLETEK
6PAK Effective Line D3+K2 to suplement diety zawierający niezwykle skuteczne połączenie witaminy D3 z witaminą K2.

Jednostki witaminy D

Często na opakowaniach witaminy D występują różne jednostki, co wprowadza niemałe zamieszanie i brak pewności, co do zalecanej dawki. Również stężenia tej witaminy mają różne jednostki, wprowadzając w zakłopotanie. Dawki suplementu występują zazwyczaj w jednostkach międzynarodowych, czyli IU i j.m albo mikrogramach (mcg). Stężenia 25(OH)D witaminy D są wyrażane w jednostkach tradycyjnych, czyli nanogramach na mililitr (ng/ml) lub jednostkach SI - nanomolach na litr (nmol/l). Aby Wam ułatwić zapanowanie nad jednostkami, przygotowaliśmy dla Was małą ściągę, która będzie pomocna przy dostosowaniu odpowiedniej dawki.

  • 1IU = 0,025 mcg
  • 1 mcg = 40 IU
  • 1 ng/ml = 2,5 nmol/l
  • 0,4 nmol = 1ng/ml

Suplementacja różnych grup wiekowych

Zależnie od grup wiekowych zapotrzebowanie na witaminę D jest inne. Jakie dawki witaminy D są zalecane w różnych przedziałach wiekowych?

Noworodki i niemowlęta

Dzieci do 6 miesiąca życia powinny mieć dostarczoną witaminę D w ilości 400 IU/dobę już od pierwszych dni na świecie. Po tym okresie można zwiększyć dawkę do 600 IU na dobę w zależności od dobowej dawki dostarczanej wraz z pokarmem.

Dzieci pomiędzy 1 a 10 rokiem życia

W tym przypadku zalecana jest suplementacja w dawce pomiędzy 600-1000 IU na dobę, jeśli w okresie letnim następuje ekspozycja słoneczna w zalecanej dawce.

Młodzież oraz dorośli

Młodzież oraz osoby dorosłe w miesiącach bez ekspozycji powinni dostarczać swojemu organizmowi witaminę D w dawce 800-2000 IU na dobę, zależnie od swojej masy ciała. Jeżeli występuje nadwaga, to wymagana jest suplementacja w dawce 1600-4000 IU/dobę w zależności od stopnia otyłości.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety planujące zajście w ciążę powinny utrzymywać odpowiednią ilość witaminy D. W tym przypadku zaleca się dawkę 2000 IU/dobę przez cały okres ciąży i laktacji.

Seniorzy

U starszych osób występuje zmniejszona skuteczność syntezy skórnej oraz zmniejszona przyswajalność witaminy D, dlatego zaleca się suplementację w dawce 2000-4000 IU na dobę. Oczywiście dawka tak, jak w poprzednich przypadkach, zależna jest od masy ciała oraz podaży witaminy D w diecie podczas trwania całego roku. Seniorzy z otyłością powinni w zależności od stopnia nadwagi, dostarczać swojemu organizmowi dawkę 4000-8000 IU/dobę.

Witamina D w życiu sportowca

Czy witamina D wpływa jakoś szczególnie na funkcjonowanie organizmu sportowca? Zwiększenie witaminy D powoduje zmniejszenie stanów zapalnych, zwiększenie koncentracji i siły, a także wydolność organizmu. Metabolit witaminy D poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, co u sportowca pozwala na szybszą regenerację po wysiłku i zmniejszenie ryzyka skurczów.

Witamina D istotna jest też bardzo dla biegaczy. Odpowiedni jej poziom poprawia parametr VO2max. Oprócz tego powinno być istotne także to, że witamina D stymuluje syntezę białek, a więc pomaga w szybszej odbudowie mięśni. Dodatkowo ten suplement powoduje również większe wchłanianie wapnia.

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem czy osobą, która chce o siebie po prostu zadbać, warto wspomagać organizm suplementami z witaminą D. Jest to ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Komentarze do wpisu (0)

Activus

Blog kategorie
Promocje
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150ML
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150ML
19,99 zł 13,99 zł
szt.
NUTREND UNI SPORT 0,5L
NUTREND UNI SPORT 0,5L
39,00 zł 35,00 zł
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS
33,00 zł 28,99 zł
szt.
OLIMP REDWEILER 480G
OLIMP REDWEILER 480G
139,00 zł 107,00 zł
TREC WHEY100 2KG
TREC WHEY100 2KG
169,00 zł 129,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL PAK 44 PAK
UNIVERSAL ANIMAL PAK 44 PAK
149,00 zł 139,00 zł
TREC WHEY100 900G
TREC WHEY100 900G
73,00 zł 58,00 zł
TREC WHEY 100 1,5KG
TREC WHEY 100 1,5KG
127,00 zł 99,00 zł
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
ACTIVLAB DAA 1000 100 TABS
ACTIVLAB DAA 1000 100 TABS
50,00 zł 39,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE
192,00 zł 159,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl