Jak poprawić pamięć, motywację, funkcje poznawcze? 0

Nootropy, to naturalne suplementy lub leki, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu u zdrowych ludzi. Wiele z nich może poprawić pamięć, motywację, kreatywność, czujność i ogólne funkcje poznawcze. Nootropy mogą również zmniejszać związane z wiekiem spadki w funkcjonowaniu mózgu.

Omega 3, czyli DHA I EPA

Każdy zapewne z was wie, że olej rybi jest bogatym źródłem kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA), dwóch rodzajów kwasów tłuszczowych Omega-3. Polecane są w ogólnej suplementacji wśród ogółu społeczeństwa, zważywszy na jego deficytową ilość w codziennej diecie. Faktem jest, że omega-3 niosą za sobą szerokie spectrum działania prozdrowotnego, niemniej jedną z tych korzyści jest również ich rewelacyjny wpływ na zdrowie mózgu.


DHA odgrywają istotną rolę w utrzymywaniu struktury i funkcji mózgu. W rzeczywistości stanowi około 25% całkowitego tłuszczu i 90% tłuszczu omega-3 znajdującego się w komórkach mózgowych. Kwas EPA, ma działanie przeciwzapalne, które może chronić mózg przed uszkodzeniami i starzeniem. W przeciwieństwie do DHA, EPA nie zawsze wiąże się z poprawą funkcjonowania mózgu. Jednak u osób z depresją wiąże się to z korzyściami, takimi jak poprawa nastroju. Wykazano, że przyjmowanie oleju rybnego, który zawiera oba te tłuszcze, pomaga zmniejszyć pogorszenie funkcji mózgu związane ze starzeniem się organizmu.

Zobacz produkt:
GENLAB ULTRA OMEGA 3 144 KAPS

 

Zobacz produkt:
 MUSCLE CLINIC BRAIN UP 60 KAPS

 

Zobacz produkt:
BIOTECH OMEGA 3 90 KAPS


Kofeina daje pobudzenie, czujność i czas reakcji

Kolejną substancją, z której prawdopodobnie korzystasz codziennie i ma ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie pracy Twojego mózgu jest kofeina.
Kofeina to naturalny środek pobudzający, który najczęściej występuje w herbacie, kawie i gorzkiej czekoladzie. Kofeina stymulację mózgu i ośrodkowy układu nerwowy, sprawiając, że czujesz się mniej zmęczony i bardziej czujny. W rzeczywistości badania wykazały, że kofeina może sprawić, że poczujesz się bardziej pobudzony i poprawisz pamięć, czas reakcji i ogólne funkcjonowanie mózgu. Ilość kofeiny w jednej filiżance kawy jest różna, ale generalnie jest to 50-400 mg. Dla większości ludzi pojedyncze dawki wynoszące około 200-400 mg dziennie są ogólnie uważane za bezpieczne i wystarczają, aby przynieść korzyści zdrowotne. Jednak przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych i wiąże się z efektami ubocznymi, takimi jak niepokój, nudności i problemy ze snem.

 

Zobacz produkt:
GENLAB CAFFEGEN 144 CAPS

 

Zobacz produkt:
 ESSENCE KOFEINA 200MG 120 TABS

 

Zobacz produkt:
TREC CAFFEINE PLUS 60 CAPS


Acetylo-L-karnityna zwiększa zdolność uczenia się

Kolejną substancją, która cieszy się regularnością w stosowaniu przez większość osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy jest l-karnityna. Niemniej istnieje bardziej „zaawansowana forma l-karnityny” jaką jest Acetyl-L-Karnityna. Acetylo-L-karnityna to aminokwas wytwarzany naturalnie w organizmie. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie, szczególnie w produkcji energii. Twierdzono, że przyjmowanie suplementów acetylo-L-karnityny zwiększa czujność, poprawia pamięć i spowalnia utratę pamięci związaną z wiekiem. Te suplementy można znaleźć w sklepach sieci Activus lub naszym sklepie online. Niektóre badania na zwierzętach wykazały, że suplementy acetylo-L-karnityny mogą zapobiegać związanemu z wiekiem spadkiem funkcji mózgu i zwiększać zdolność uczenia się.  Badania wykazały, że u ludzi może to być przydatny suplement spowalniający spadek funkcji mózgu spowodowany wiekiem. Może być również przydatny w poprawie funkcji mózgu u osób z łagodną demencją lub chorobą Alzheimera.

 

Zobacz produkt:
BIOTECH ALC 1260MG 60CAPS

 

Zobacz produkt:
 GENLAB ALC 700MG 72CAPS

 

Zobacz produkt:
 BIOTECH OMEGA 3 90 KAPS


Ginko Biloba na skupienie i pamięć

Wśród szerokiej gamy ziół jakie mamy w ofercie, warto wziąć pod lupę zioło zwane Ginko Biloba. Ginkgo biloba to ziołowy suplement pochodzący z drzewa Ginkgo biloba . To niesamowicie popularny suplement, który wiele osób przyjmuje w celu zwiększenia mocy mózgu i jest dostępny również w naszych sklepach. Uważa się, że działa poprzez zwiększenie przepływu krwi do mózgu i twierdzi się, że poprawia funkcje mózgu, takie jak skupienie i pamięć. Pomimo powszechnego stosowania miłorzębu japońskiego, wyniki badań nad jego działaniem były mieszane. Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów z miłorzębu japońskiego może pomóc zmniejszyć związane z wiekiem pogorszenie funkcji mózgu. Jedno badanie z udziałem zdrowych osób w średnim wieku wykazało, że przyjmowanie suplementów z miłorzębu japońskiego pomogło poprawić pamięć i umiejętności myślenia. Należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy organizm jest inny i reaguje na daną substancję inaczej w mniejszym lub większym stopniu. Stąd, jeżeli są przesłanki ku temu, że coś ma nam pomóc i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, a Ty sięgałeś już po wiele preparatów z grupy naturalnych nootropików, może czas na Ginko biloba?

Resweratrol, czyli poprawa pamięci

Substancja znajdująca się m.in. w skórce fioletowych i czerwonych owoców, takich jak winogrona, maliny i jagody, czerwonym winie, czekoladzie i orzeszkach ziemnych niesie za sobą szerokie spectrum działania prozdrowotnego. O czym mowa?

Resweratrol może zapobiec pogorszeniu funkcjonowania hipokampu, ważnej części mózgu związanej z pamięcią jak sugeruje badanie z 2015r pod przewodnictwem M. Kodali i wsp.. Oczywiście potrzeba więcej badań, aby mieć w 100% pewność. Niemniej badanie wykazało, że leczenie resweratrolem może spowolnić spadek funkcji mózgu, którego doświadcza się wraz z wiekiem. Badania na zwierzętach wykazały również, że resweratrol może poprawić pamięć i funkcje mózgu. Dodatkowo, jedno badanie na małej grupie zdrowych starszych osób dorosłych wykazało, że przyjmowanie 200 mg resweratrolu dziennie przez 26 tygodni poprawia pamięć.

Kreatyna poprawia pamięć i umiejętności myślenia

Na koniec zostawiłem znany wam suplement, który należy do grupy suplementów „must have” wśród ogólnej grupy sportowców. Jest nią kreatyna! Kreatyna to naturalna substancja odgrywająca ważną rolę w metabolizmie energetycznym. Występuje naturalnie w organizmie, głównie w mięśniach i w mniejszych ilościach w mózgu. Chociaż jest to popularny suplement, można go znaleźć w niektórych produktach spożywczych, a mianowicie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby i jajka. Co ciekawe, suplementy kreatyny mogą poprawić pamięć i umiejętności myślenia zwłaszcza u osób, które nie jedzą mięsa. Badanie wykazało, że wegetarianie przyjmujący suplementy kreatyny doświadczyli 25-50% poprawy wydajności w teście pamięci i inteligencji. Stąd jak sam widzisz, kreatyna nie dość, że wpływa na Twój zasób energetyczny, dając Ci więcej siły, może nieść potencjalne korzyści w pracy Twojego mózgu!

 

Zobacz produkt:
 BIOTECH 100% CREATINE MONOHYDRATE 500G

 

Zobacz produkt:
 TREC CM3 POWDER 250G

 

Zobacz produkt:
GENLAB CREATEN XTREME 250G

 

Zobacz produkt:
ALE CREATINE 500G


Wyżej wymienione suplementy są tylko częścią z szerokiej gamy produktów jakie mamy w ofercie mogące mieć potencjalny wpływ na pracę Twojego mózgu. Jeżeli zaciekawił Cię ten temat i chciałbyś poznać więcej suplementów, które będą poprawiać pracę Twojego mózgu. Daj nam o tym znać, a my postaramy się przedstawić Ci kolejne propozycje produktów, które będą wspierać funkcje kognitywne!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl