• INFOLINIA: 61 8218321
  • E-MAIL: sklep@activus-sport.pl
Kreatyna przed czy po treningu – odpowiadamy na odwieczne pytanie! 0

Wiele osób trenujących nie ma pojęcia, kiedy brać kreatynę. Jest to temat, który wzbudza sporo kontrowersji. Wątpliwości mają nie tylko osoby początkujące, ale nawet takie, które sportem interesują się od długiego czasu. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że w sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji. Prawdziwym utrapieniem są fora tematyczne, gdzie często wypowiadają się osoby, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu suplementacji. Poniższy artykuł z pewnością przyda się wielu osobom.

Czym jest kreatyna?

Pierwszym krokiem jest odpowiedzenie na pytanie, czym jest kreatyna. Jest to popularny suplement, który często wykorzystywany jest przez osoby uprawiające sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Jej celem jest przede wszystkim wspomaganie rozwoju masy mięśniowej. Wykazuje ona zdolność wiązania grup fosforanowych. Bierze ona również czynny udział w transporcie ATP. Jest to nośnik energii, który warunkuje przebieg niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Kreatyna wspomaga również odbudowę ATP. Jej zadaniem jest także przyspieszenie syntezy protein. To właśnie dzięki temu możliwe jest stworzenie anabolicznego środowiska w mięśniach, co jest korzystnym zjawiskiem dla każdej osoby profesjonalnie trenującej. Zwiększeniu ulega ilość wody zatrzymywanej w komórkach mięśniowych. Kreatyna pozytywnie wpływa także na poziom pH w mięśniach, co hamuje proces katabolizmu. Bezpośrednio przekłada się to na spadek ryzyka rozpadu tkanki mięśniowej. Ponadto kreatyna doskonale wpływa na pracę całego organizmu. Zwiększa wydolność, a także wytrzymałość. Obniża ona ryzyko pojawienia się wolnych rodników, a do tego posiada właściwości przeciwutleniające i chroni przed stresem oksydacyjnym (źródło).

Jakie są mity związane z kreatyną?

Wraz ze wzrostem popularności kreatyny pojawiły się również mity, które utrwalane są przez osoby, które nie posiadają nawet minimalnej wiedzy na temat suplementacji. Pierwszym z nich jest uszkodzenie nerek. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to kompletna bzdura. Żadne wiarygodne badania naukowe nie wykazały tego, że stosowanie kreatyny prowadzi do uszkodzenia nerek. Podwyższona kinaza kreatynowa nie świadczy o tym, że narządy uległy uszkodzeniu. Jest to dowód na to, że organizm nie przyjmuje już takiej ilości kreatyny, jak w początkowej fazie. Jest to zupełnie naturalny etap. Nasycenie opisywanym suplementem osiągnęło swój szczyt, a więc mięśnie nie wchłaniają całości dostarczonego środka. Proces metabolizowania kreatyny intensyfikuje się, co uaktywnia nerki. Wszystko to przekłada się na wyższy poziom kinezy kreatynowej we krwi. Należy zaznaczyć, że osoby z uszkodzonymi nerkami nie powinny stosować kreatyny. Może ona dodatkowo utrudnić ich funkcjonowanie.

Kolejny mit, który chętnie powtarzany jest przez początkujących kulturystów głosi, że kreatyna powoduje samoistny rozrost mięśni. Często można spotkać się z osobami, które myślą, że wystarczy jedynie zwiększyć masę mięśniową, a zażywany suplement zrobi resztę. Takie poglądy z pewnością zostaną szybko zweryfikowane. Suplementacja pozwoli uzyskać najlepsze efekty, jeżeli zostanie połączona ze zbilansowaną dietą oraz odpowiednim planem treningowym. Prawdą jest, że kreatyna wspomaga rozwój beztłuszczowej masy mięśniowej, jednak mięśnie wymagają odpowiedniej stymulacji. Priorytetem jest to, aby w okresie wzrostu masy mięśniowej zadbać o jakość, a także częstotliwość treningów. Tylko wtedy można uzyskać satysfakcjonujące efekty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby nietrenujące również mogą czerpać duże korzyści dzięki takim odżywkom.

Jak przebiegała ewolucja kreatyny?

Kreatyna znajduje się w sprzedaży już od kilkunastu lat. Jest to jeden z najpopularniejszych suplementów. Przez wszystkie te lata wykonano szereg badań związanych z jego składem.

  • Monohydrat kreatyny - cieszy się on największym zainteresowaniem. Niejednokrotnie wykazano, że jest to produkt o ponadprzeciętnej skuteczności. Właśnie dlatego jest on stosowany w różnorodnych dziedzinach sportu. Systematyczne zażywanie monohydratu kreatyny zwiększa wytrzymałość organizmu, a także jakość oraz siłę mięśni. Stają się one mniej podatne na uszkodzenia, co ułatwia osiągnięcie wymarzonej formy. Minusem tej formy suplementu jest to, że często nie przyswaja się on w całości.
  • Trójmolekularny jabłczan kreatyny - jest to połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Jest to bardzo ważny element, który bierze czynny udział podczas produkcji energii. Opisywana forma kreatyny intensyfikuje produkcję ATP. Jest to efektywny środek, który doprowadza do mniejszej retencji wody w organizmie, niż monohydrat.
  • Kre-Alkalyn - to opatentowana wersja kreatyny. Chroni ona przed niespodziewanymi zmianami pH w mięśniach. Opisywany środek wyróżnia się wyjątkową stabilność, która przewyższa monohydrat. Na uwagę zasługuje fakt, że produkt nie posiada w swoim składzie kreatyniny, która może wywołać szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych np. bólów brzucha, czy też opuchniętej sylwetki.

Stacki kreatynowe polegają na łączeniu kilku różnych form kreatyny w celu osiągnięcia lepszych rezultatów suplementacji. Priorytetem jest to, aby zachować możliwie najwyższy poziom stabilności oraz wchłaniania. Dąży się również do tego, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Jak stosować kreatynę?


BIOTECH CREATINE MONOHYDRATE 1000G
Najlepszy monohydrat kreatyny od firmy BiotechUSA!

Kreatyna powinna być stosowana po posiłku, kiedy żołądek jest dużo mniej narażony na obciążenia. Korzystanie z odżywek na czczo może prowadzić do lepszej przyswajalności, ale istnieje prawdopodobieństwo zaszkodzenia swojemu organizmowi. Istotne jest również to, aby pamiętać, że suplementacja może być dokonywana przez cały rok. Nie powinna przy tym trwać krócej niż cztery tygodnie. Nie zaleca się jednak zażywania kreatyny dłużej niż osiem tygodni, gdyż po tym czasie organizm może być już w pełni nasycony. Rozwiązaniem jest wówczas zmniejszenie dawki, tak aby utrzymać optymalny poziom substancji w organizmie. Możliwym rozwiązaniem jest również wprowadzanie czasowych przerw w suplementacji.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
ACTIVLAB DAA 1000 100 TABS
ACTIVLAB DAA 1000 100 TABS
50,00 zł 39,00 zł
szt.
SZEJKER ACTIVUS WAVE 600MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE 600MLpromocja!
11,99 zł 9,99 zł
szt.
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
19,99 zł 13,99 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
239,00 zł 187,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
146,00 zł 119,00 zł
szt.
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
33,00 zł 28,99 zł
szt.
Thermo Pump 300g
Thermo Pump 300g
139,00 zł 109,00 zł
PVL MUTANT MASS 2,27KG
PVL MUTANT MASS 2,27KG
119,00 zł 99,00 zł
BIOTECH BCAA ZERO 360G
BIOTECH BCAA ZERO 360G
69,00 zł 48,30 zł
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
109,00 zł 99,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
192,00 zł 159,00 zł
szt.
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
63,00 zł 59,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl