Izotonik: co to i czy warto go stosować? 0

Izotonik z definicji jest napojem funkcjonalnym, którego zadaniem jest wyrównanie poziomu wody i elektrolitów w organizmie oraz uzupełnienie witamin, soli mineralnych i, w niewielkim stopniu, węglowodanów, które traci się lub spala podczas aktywności fizycznej. Jak w praktyce wygląda stosowanie napojów izotonicznych? Czy każdy, kto trenuje, powinien je spożywać?

napoje izotoniczne

Czym są napoje izotoniczne?


Izotonik jest napojem, którego ciśnienie osmotyczne jest równe ciśnieniu płynów ustrojowych w organizmie. Zbilansowane stężenie pozwala zatem na szybkie i skuteczne ugaszenie pragnienia, a także na przywrócenie mikroelementów, utraconych podczas wysiłku fizycznego w procesie wydzielania potu. Wraz z wysiłkiem fizycznym z organizmu ubywa nie tylko woda, ale również szereg substancji, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Głównym składnikiem wszystkich izotoników jest oczywiście woda. Zachowanie odpowiedniej równowagi wodnej przed, po i w trakcie treningu, może przyczynić się do polepszenia wyników sportowych. Zalecenia, co do spożycia ilości takiego napoju, są uzależnione od wielu czynników, m.in. rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej, intensywności treningu, a nawet wagi samego sportowca. Plan nawadniania organizmu warto pozostawić specjalistom, którzy wezmą pod uwagę te i inne czynniki, wyliczając odpowiednie zapotrzebowanie na poszczególne mikroelementy. Im dłuższy i bardziej intensywny trening, tym więcej wody i elektrolitów tracimy. Niedobór tych składników może być groźny zarówno dla zdrowia, jak i życia.

Skład izotoników


  • Woda - podstawowy składnik izotoników.
  • Elektrolity (sód, potas, wapń, magnez) - w przypadku napojów izotonicznych zwane zamiennie minerałami.
  1. Sód jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.
  2. Potas odpowiada między innymi za metabolizm węglowodanów i białek. Może pozytywnie oddziaływać na pracę serca.
  3. Wapń, jako podstawowy budulec kości i zębów, ma wpływ także na kurczliwość mięśni.
  4. Magnez aktywuje enzymy i syntezę białek. Może opóźniać zmęczenie organizmu oraz przyczyniać się do jego regeneracji.
  • Węglowodany - najczęściej występują w napojach izotonicznych w formie łatwo przyswajalnych cukrów, takich jak fruktoza, glukoza czy sacharoza. Mogą one wyrównać straty energetyczne, które powstały podczas aktywności fizycznej. Najczęściej występują w izotonikach w ilości ok. 6 g/100 ml napoju.
  • Witaminy - niekiedy wybrany napój izotoniczny może zawierać różnego rodzaju witaminy. Najczęściej jest to witamina C (L-askorbinowy), która wykazuje potencjalne działanie wzmacniające odporność organizmu i może przyczynić się do lepszego wchłaniania wapnia i żelaza.

W wybranych izotonikach znajdują się także dodatkowe składniki, takie jak l-karnityna czy l-glutamina.

Napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne


Izotoniki należą do grupy suplementów, które mogą dostarczać do organizmu substancje, jakie traci się w trakcie wysiłku fizycznego. Od tego, w jakim stopniu uzupełniają niedobór elektrolitów i innych mikroelementów, świadczy tzw. osmolalność. Dzięki niej można wyróżnić napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. Poszczególne produkty różnią się od siebie pod względem ciśnienia osmotycznego, czyli wcześniej wspomnianej osmolalności. W normach Unii Europejskiej osmolalność napoju izotonicznego określona jest od 270 do 330 mOsm/kg. Ta wartość jest miarą autentyczności napojów izotonicznych i to właśnie ją powinno brać pod uwagę przy wyborze napoju dla osób aktywnych fizycznie.

Napoje hipotoniczne to płyny, w których osmolalność waha się w granicach 200-250 mOsm/kg. Do tej grupy zalicza się woda, mocno rozcieńczone soki owocowe oraz warzywne, czyli napoje, które zawierają mniej minerałów i innych składników niż płyny ustrojowe w organizmie. Płyny hipotoniczne powinny służyć do nawadniania w trakcie upałów, a nie przy intensywnym wysiłku fizycznym. Natomiast za napoje hipertoniczne, wyróżniające się wyższą osmolalnością od płynów ustrojowych (stężenie powyżej 300 mOsm/kg), mogą być uznawane mocno słodzone napoje, odżywki, a także soki owocowe i warzywne.

Napoje izotoniczne są zatem alternatywą zwykłych płynów oraz tych, które mogłyby negatywnie oddziaływać na proces regeneracyjny po wysiłku. Izotonik zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu, a naturalne elektrolity uzupełnią niedobory minerałów utracone wraz z aktywnością fizyczną.

Dla kogo napoje izotoniczne?


Wybrane izotoniki są polecane osobom uprawiającym kolarstwo, biegi, pływanie, sporty walki, koszykówkę, siatkówkę, tenis ziemny czy grę w squasha. Wszystko zależy od rodzaju oraz intensywności treningów. Walory izotoników docenią osoby, które trenują intensywnie co najmniej 60-90 minut. Ten napój nierzadko okazuje się koniecznością w przypadku długotrwałych maratonów czy treningów wydolnościowych.

ACTIVLAB ISOACTIVE 31,5g Zobacz produkt: ACTIVLAB ISOACTIVE 31,5g

VITARGO ELECTROLYTE 5KG Zobacz produkt: VITARGO ELECTROLYTE 5KG

OLIMP CARBONOX 1 KG Zobacz produkt: OLIMP CARBONOX 1 KG

Sama woda może w pewnym stopniu nawodnić organizm, ale nie dostarczy organizmowi energii. Zasoby energetyczne należy uzupełniać wtedy, gdy są one szybko uwalniane z organizmu. Dzieje się tak, gdy intensywnie i długotrwale ćwiczymy.

Izotoniki mogą zmniejszyć również ryzyko odwodnienia. Istotnym składnikiem w napojach izotonicznych są węglowodany, które dostarczają organizmowi energii. Dodatkowe spożycie izotoników do odżywek carbo, które zawierają wolniej rozkładające się w organizmie węglowodany złożone, może poprawić wyniki sportowe i przybliżyć osobę ćwiczącą do osiągnięcia celu treningowego.

Dużą popularnością zyskał m.in. izotonik w proszku, który można przygotować w dowolnym miejscu. Nawet osoby na początku swojej sportowej drogi nie będą miały problemu z tym, jak zrobić izotonik. Wystarczy wymieszać proszek z wodą, żeby uzyskać pełnowartościowy płyn izotoniczny. Tak przygotowany domowy izotonik można spożywać w trakcie i po treningu, żeby uzupełnić utracone w wyniku wysiłku fizycznego minerały.To, jaki izotonik wybrać, powinno być natomiast uwarunkowane indywidualnymi preferencjami. Dostępne w naszym asortymencie odżywki oraz napoje izotoniczne do przygotowania w domu pomogą w zadbaniu o prawidłową suplementację węglowodanami, elektrolitami oraz witaminami.

Źródło: https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/sci-com_scf_out64_en.pdf

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
63,00 zł 59,00 zł
TREC WHEY100 1,5 KG
TREC WHEY100 1,5 KG
127,00 zł 99,00 zł
NUTREND UNI SPORT 0,5L
NUTREND UNI SPORT 0,5L
39,00 zł 35,00 zł
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
69,00 zł 59,00 zł
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
33,00 zł 28,99 zł
szt.
OLIMP REDWEILER 480G
OLIMP REDWEILER 480G
139,00 zł 107,00 zł
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
19,99 zł 13,99 zł
szt.
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
28,00 zł 15,00 zł
szt.
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 2,27KG
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 2,27KG
175,00 zł 158,99 zł
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
149,00 zł 59,00 zł
szt.
BIOTECH BCAA ZERO 360G
BIOTECH BCAA ZERO 360G
69,00 zł 48,30 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl