Jak szybko schudnąć z brzucha - fakty i mity na temat utraty centymetrów na brzuchu 0

Zmęczenie, brak efektów, zniechęcenie, frustracja - każdy, kto choć raz starał się, żeby nadmierny tłuszcz na brzuchu poszedł w zapomnienie, mógł zmagać się z negatywnymi emocjami. Pozbycie się tzw. oponki jest bowiem jednym z trudniejszych wyzwań nawet dla osób uprawiających sport systematycznie. Po przeczytaniu tego artykułu odpowiedź na pytanie, jak schudnąć z brzucha, stanie się jednak mniej mglista i pełna praktycznych wskazówek.

Jak schudnąć z brzucha

Oporny tłuszcz na brzuchu - skąd się bierze?

Tkanka tłuszczowa na brzuchu, tak jak w każdej innej części, ciała składa się z niewielkich kulistych komórek ciasno ułożonych obok siebie. Tłuszcz gromadzony w tych komórkach jest dostarczany wraz z pożywieniem, bądź produkowany w wątrobie w wyniku nadwyżki kalorycznej. Organizm odkłada go wówczas w komórkach, by mieć rezerwę kalorii w przypadku zwiększenia zapotrzebowania energetycznego lub w razie głodu. Tłuszcz jest więc źródłem energii wszystkich pracujących mięśni. Od razu można wyciągnąć prosty wniosek - dieta wysokokaloryczna automatycznie prowadzi do nadmiaru tkanki tłuszczowej, jeśli nie towarzyszy jej intensywny wysiłek fizyczny. Niezgodne z faktami są więc opinie sugerujące, że można schudnąć bez kontrolowania wartości energetycznej posiłków, czyli liczby kalorii.

Dlaczego można zaobserwować nadmierne gromadzenie się tłuszczu akurat na brzuchu? Dla organizmu wnętrze jamy brzusznej jest po prostu „podręcznym” magazynem energetycznym. Można się więc zgodzić, że objętość brzucha u wielu osób wynika bezpośrednio z ich nawyków żywieniowych, a nie tylko z genetyki.

Dlaczego warto redukować nadmierny tłuszcz na brzuchu?

Celem wielu osób szukających odpowiedzi na pytanie, jak schudnąć z brzucha, jest po prostu osiągnięcie szczuplejszej sylwetki i widoczna utrata masy ciała. Tłuszcz gromadzący się na brzuchu wpływa jednak negatywnie na wiele innych aspektów oprócz masy ciała. Tzw. otyłość brzuszna, do której prowadzą złe nawyki żywieniowe i brak ruchu, powoduje:

  • zaburzenia metaboliczne,
  • podwyższony cholesterol LDL, czyli ten „zły”,
  • podatność na miażdżycę, cukrzycę oraz nadciśnienie,
  • zwiększone ryzyko stłuszczenia wątroby, kamicy żółciowej i innych chorób.

Szczególnie narażeni na cukrzycę typu 2. i nadciśnienie tętnicze są osoby po 40. roku życia. Ćwiczenia na brzuch należy więc rozważyć na każdym etapie życia, nawet gdy, często tylko pozornie, brakuje na to czasu w wyniku codziennych zajęć.

Płaski brzuch - co warto wiedzieć?

Brzuch to oczywiście nie tylko tkanka tłuszczowa, ale też pełniące kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu mięśnie. Dlaczego są tak szczególne? Okalają jamę brzuszną, w której znajduje się żołądek, jelita i inne organy niezbędne do życia każdego człowieka. W roli mięśni brzucha jako swego rodzaju płaszcza ochronnego tych narządów kryje się rozwiązanie tajemnicy płaskiego brzucha, a właściwie jego braku. Wiele trenujących osób znalazło się bowiem w sytuacji, w której uzyskany żmudnymi treningami szczuplejszy brzuch znów się uwypukla po kilkudniowej przerwie. Tak jednak działa ludzki organizm - mięśnie brzucha dostosowują się do zawartości jamy brzusznej, którą okalają. Jeśli więc nawet szczupła osoba zje posiłek bardziej obfity niż zwykle, żołądek się powiększa, a mięśnie dostosowują do jego kształtu. To samo dzieje się podczas ciąży.

Jest więc normalne, że brzuch stale zmienia swoją objętość, czego nie można powiedzieć np. o pośladkach czy bicepsach. Co więcej, może robić to bez zmian liczbie kilogramów na wadze. Z tą wiedzą łatwiej uniknąć frustracji i zniechęcenia, a w zamian znaleźć motywację do włączenia do treningów ćwiczeń na brzuch.


OLIMP THERMO SPEED 120 CAPS Zobacz produkt: OLIMP THERMO SPEED 120 CAPS


TREC FAT TRANSPORTER 90 CAPS Zobacz produkt: TREC FAT TRANSPORTER 90 CAPS


SPORT DEFINITION FAT NO MORE 120 KAPS Zobacz produkt: SPORT DEFINITION FAT NO MORE 120 KAPS

Mity na temat tego, jak szybko schudnąć z brzucha

Ćwiczenia na brzuch bez diety dają efekty - mit

W przypadku nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu, tak jak i w każdym innym miejscu dodatkowych kilogramów, nie powinno ograniczać się tylko do treningu. Wysiłek fizyczny nie zastąpi konieczności przestrzegania diety zwłaszcza gdy trzeba się zmierzyć z otyłością brzuszną. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podkreśla bowiem, że dzienne zapotrzebowanie na ruch można porównać do 7 km marszu w przypadku mężczyzny i 5 km w przypadku kobiety przy prawidłowej wartości energetycznej posiłków.

Lokalne spalanie tłuszczu jest możliwe - mit

Odpowiednie odżywianie to niezbędny element procesu prowadzącego do zgubienia oponki, ale samo nie wystarcza. O tym, jak schudnąć z brzucha, zdążyły przekonać się osoby, które nie tylko wprowadziły zmiany do swojej codziennej diety, ale także łączyły ćwiczenia siłowe z aerobowymi bądź interwałowymi. Nie można bowiem zrzucić oponki, ćwicząc tylko mięśnie brzucha. Dzieje się tak, m.in. dlatego, że do treningu ABS nie potrzeba dużej ilości energii, a co za tym idzie - kalorie są spalane znikomo. Dla przykładu 20 brzuszków pozwala na spalenie tylko ok. 9 kcal. Powyższe wnioski potwierdzają liczne badania, publikowane zarówno w polskiej (przykład: Lokalne i ogólnoustrojowe zmiany zawartości tłuszczu pod wpływem ćwiczeń mięśni brzucha metodą gigant-serii), jak i zagranicznej (przykład:The effect of abdominal excercise on abdominal fat) literaturze. W obu przytoczonych eksperymentach grupa badawcza wykonywała trening na określoną partię ciała (mięśnie nóg lub brzucha) przez okres kilku tygodni. W rezultacie osoby poddane badaniu mogły wykonywać więcej powtórzeń, więc zwiększyła się wytrzymałość „atakowanych” mięśni, jednak objętość tkanki tłuszczowej w ich obrębie pozostała bez znaczących zmian.

Jak zrzucić oponkę z brzucha - suplementy i zdrowa żywność

Każdego rodzaju wysiłek, zarówno praca fizyczna, jak i treningi, niesie za sobą pozytywne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak, żeby przyspieszyć utratę kalorii, niezbędne jest wprowadzenie zmian w diecie. Powinna zawierać niskokaloryczną, a przede wszystkim zdrową żywność. Ponadto pomóc w odchudzaniu może odpowiednia suplementacja preparatami wspomagającymi spalanie tłuszczu i poprawiającymi metabolizm. Przykładem produktu, który pełni powyższe funkcje, a ponadto ma w składzie naturalne ekstrakty (z jagody acai, imbiru i herbaty pu-erh) jest IronHorse Thermo Lizzer. Oprócz korzystnego wpływu na redukcję masy ciała preparat zwiększa energię niezbędną do wykonania efektywnego treningu.

Kolejną propozycją w walce z nadmiernym tłuszczem na brzuchu i związanym z nim odchudzaniem jest L-karnityna. Ta substancja witaminopodobna jest syntetyzowana w organizmie człowieka i tylko częściowo dostarczana z dietą. Suplementacja tego związku chemicznego korzystnie wpływa na efektywny transport i spalanie kwasów tłuszczowych w komórkach. L-karnitynę stosują nie tylko sportowcy, ale także osoby chcące zredukować masę ciała.

Źródła:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
MUSCLE CLINIC WHEY UP 750G
MUSCLE CLINIC WHEY UP 750G
140,00 zł 139,99 zł
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
19,99 zł 13,99 zł
szt.
OLIMP REDWEILER 480G
OLIMP REDWEILER 480G
139,00 zł 107,00 zł
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
109,00 zł 99,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
192,00 zł 159,00 zł
szt.
TREC WHEY100 2,275 KG
TREC WHEY100 2,275 KG
179,00 zł 158,99 zł
TREC WHEY100 1,5 KG
TREC WHEY100 1,5 KG
127,00 zł 114,00 zł
TREC WHEY100 900G
TREC WHEY100 900G
73,00 zł 69,00 zł
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
115,00 zł 97,99 zł
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
63,00 zł 59,00 zł
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
69,00 zł 59,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl