Kofeina w tabletkach. Czym się charakteryzuje i czy jest zdrowa?

0

 

 

Kofeina w tabletkach. Czym się charakteryzuje i czy jest zdrowa?

Dla jednych kawa to życie, a dla innych napój, który należy omijać szerokim łukiem. Nie da się ukryć, że temat kawy wywołuje w ludziach sporo emocji, a na jej temat powstało wiele legend. Z tego powodu, szczególnie w ostatnim czasie, rośnie liczba publikacji naukowych, które skupiają się wśród tematu kawy, a także wyizolowanej kofeiny, którą można nabyć w tabletkach.Krótko o kawie
Udokumentowane najstarsze informacje o wykorzystaniu kawy w sposób, jaki dziś znamy pochodzą z Etiopii. Pionierami w wykorzystaniu kawy jako naparu z zmielonych nasion byli Azjaci, którzy dokładnie opisywali swoje metody już w X wieku! Jednakże, rozwój metody i całej kultury picia kawy w towarzystwie zawdzięczamy krajom Arabskim, które są mistrzami techniki prażenia i przygotowania kawy. To oni także założyli pierwsze kawiarnie. W Europie największym uznaniem wśród „kawoszy” cieszą się Włosi. Geneza łączenia Włochów z kawą ma swój początek w Wenecji w okolicach XVII wieku. To właśnie Wenecja była głównym portem, który importował kawę na stary kontynent.


Nie każdy lubi smak kawy, dla nich rozwiązaniem jest „kawa w kapsułce”. I w tym wpisie skupimy się właśnie na kofeinie w tabletkach.

 

Czym jest kofeina w tabletkach?
Kofeina to związek chemiczny znany przede wszystkim ze swojego pobudzającego działania. W naturze występuje w kawie i herbacie. Może być ona także syntezowana i co ciekawe: syntezowana kofeina ma taką samą strukturę jak naturalna.  
Jeśli wiemy już, że można otrzymać czystą kofeinę, nie powinno nas dziwić, że coraz popularniejszą formą jej spożycia stają się właśnie tabletki kofeiny, które oferują wiele zalet dla osób poszukujących szybkiego i wygodnego źródła energii.

Zobacz produkt:
ESSENSEY KOFEINA - 120 KapsułekJakie są zalety tabletek z kofeiną?

 • Szybkie działanie: Tabletki kofeiny szybko wchłaniają się przez układ pokarmowy, co oznacza, że efekty są odczuwalne w krótkim czasie. Dla wielu osób jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdy potrzebują natychmiastowego przypływu energii.
  Precyzyjna kontrola dawki: Tabletki pozwalają na dokładne kontrolowanie ilości spożywanej kofeiny. Możesz dostosować dawkę do swoich indywidualnych potrzeb i unikać spożycia zbyt dużej ilości kofeiny.

 • Brak kalorii i cukru czy słodzików: w przeciwieństwie do niektórych innych źródeł kofeiny, takich jak napoje energetyzujące czy kawa z dodatkami, tabletki kofeiny nie dostarczają dodatkowych kalorii ani cukru, co może być korzystne dla osób dbających o dietę.
  Bezpieczeństwo zębów: Picie kawy lub napojów energetyzujących może prowadzić do przebarwień zębów i problemów z uzębieniem. Tabletki z kofeiną nie niosą tego ryzyka.
 • Poprawa funkcji poznawczych: Kofeina może pomóc w poprawie czujności, koncentracji, zdolności do rozwiązywania problemów i pamięci krótkotrwałej. Jest to często wykorzystywane w celach poprawy wydajności umysłowej.
 • Skrócenie czasu reakcji: Kofeina może zwiększyć tempo reakcji psychofizycznych, co jest korzystne w wielu sytuacjach, takich jak jazda samochodem lub wykonywanie precyzyjnych zadań.
 • Poprawa nastroju: Niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożycie kofeiny może poprawić nastrój i pomóc w zmniejszeniu ryzyka depresji.
 • Ochrona przed niektórymi chorobami: Istnieją dowody na to, że regularne spożywanie kofeiny może obniżać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroba Parkinsona, cukrzyca typu 2, niektóre choroby wątroby oraz niektóre rodzaje nowotworów.
 • Poprawa wydolności fizycznej: Kofeina może zwiększyć wydolność fizyczną poprzez zwiększenie wytrzymałości i poprawę efektywności metabolicznej.
 • Ochrona przed chorobą Alzheimera: Niektóre badania sugerują, że regularne spożywanie kofeiny może pomóc w ochronie przed chorobą Alzheimera i opóźnić jej rozwój.
 • Lepsza kontrola migren: Kofeina jest często składnikiem leków przeciwmigrenowych, ponieważ może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu bólu głowy.
Zobacz produkt:
GENLAB CAFFEGEN - 144 Kasułek

 

Zobacz produkt:
BIOTECH CAFFEINE- 60 Kapsułek


Oczywiście tabletki z kofeiną niosą za sobą także kilka zagrożeń, o których warto wspomnieć. Najważniejsze z nich to:

 • Przesadzenie z dawką: Spożycie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak drżenie rąk, bóle głowy, nerwowość czy problemy ze snem. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru i stosowanie się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu. Jeśli nie jesteście pewni, chętnie doradzimy Wam w naszych sklepach stacjonarnych lub online!

 • Uzależnienie: Regularne spożywanie kofeiny, niezależnie od jej formy, może prowadzić do uzależnienia. Osoby, które nagle przerywają spożywanie kofeiny, mogą doświadczać objawów odstawienia, takich jak bóle głowy czy drażliwość.
  Wpływ na zdrowie serca: Dla niektórych osób nadmierne spożycie kofeiny może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca, dlatego osoby z chorobami serca lub nadciśnieniem powinny konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego spożywania tabletek kofeiny.

Podsumowując, kofeina w tabletkach może być skutecznym i wygodnym źródłem energii, ale ważne jest zachowanie umiaru i świadomość potencjalnego ryzyka z nią związanego. Przed rozpoczęciem regularnego spożywania kofeiny w jakiejkolwiek formie zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 250ML
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 250ML

25,99 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
BIOTECH ISO WHEY ZERO 25G - 7+3 GRATIS
BIOTECH ISO WHEY ZERO 25G - 7+3 GRATIS

49,00 zł

Cena regularna: 70,00 zł

Najniższa cena: 70,00 zł
szt.
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek

38,00 zł

Cena regularna: 42,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej

250,00 zł

Cena regularna: 280,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG

318,02 zł

Cena regularna: 318,02 zł

Najniższa cena: 370,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl