Kreatyna – 15 najczęściej zadawanych pytań

0

Słyszał o niej każdy: nie tylko wytrawni sportowcy, którzy na co dzień testują swoje możliwości w zakresie treningów siłowo-wytrzymałościowych. Kreatyna. Odkryta w pierwszej połowie XIX wieku. Substancja, suplement, związek, składnik. Sprawdź koniecznie, jak działa, jak ją stosować i dlaczego warto. Przygotowaliśmy wyczerpujące kompendium wiedzy, które odpowie na wszystkie wątpliwości.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna (Cr) to aminokwas występujący w 95% w mięśniach, ale również w mózgu czy jądrach. Fosfokreatyna to postać kreatyny w mięśniach, resztę stanowi wolna część tego związku. Aby zapewnić prawidłową gospodarkę kreatynową, organizm codziennie uzupełnia jej parametry o 1-3g, w zależności od masy mięśniowej człowieka. Proces syntezy kreatyniny z argininy, glicyny oraz metioniny zachodzi przede wszystkim w wątrobie i nerkach. Ponadto uwolnienie kreatyny do mięśni następuje z mocnym wsparciem insuliny, czyli hormonu, który dzięki glukozie lub aminokwasom zwiększa swój poziom w organizmie.

kreatyna

Naturalnym źródłem kreatyny jest mięso – wołowina, wieprzowina, ale też ryby (łosoś, śledzie, dorsz, tuńczyk).

Jak działa kreatyna?

Do najistotniejszych funkcji kreatyny należy odnawianie cząsteczek ATP, które kumulują i odpowiadają za energię w organizmie człowieka. To właśnie cząsteczki ATP stymulują nas do pracy i pomagają w różnego rodzaju aktywnościach, w tym treningach. Właściwy bilans kreatynowy znacznie zwiększa nasze zdolności wysiłkowe – wydajność zdecydowanie rośnie. Proces regeneracji mięśni jest w pełni uzależniony od kreatyny, dodatkowo zyskujemy gwarancję powstania zmniejszonej ilości kwasu mlekowego oraz perspektywę wydłużonych treningów.

Jak brać kreatynę i białko razem?

W temacie sposobów brania kreatyny oraz odpowiedniego stosowania substancji istnieje mnóstwo wątków. Począwszy od faz nasycania, przez półcykle kreatynowe aż po pełne cykle. Natomiast branie kreatyny jest kwestią indywidualną. Istotna jest regularna suplementacja, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z trenerem lub specjalistą w zakresie zażywania suplementów, jak również stosować zalecenia konkretnego producenta. Organizm przyswaja kreatynę zarówno w postaci tabletek, jak i proszku – nie ma znaczenia forma.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż kreatyna suplementowana razem z białkiem nie szkodzi organizmowi. Wręcz przeciwnie – maksymalizuje skuteczność i efektywność treningów. Białko wpływa na tkankę mięśniową, chrzęstną i kostną, co powoduje wzrost jakości masy, dlatego połączenie kreatyny z białkiem, np. rano, przed i po treningu będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu.

Kreatyna przed czy po treningu?

Na temat tego, czy kreatynę należy suplementować przed czy po treningu, istnieje mnóstwo teorii.

Jeśli głównym celem kreatyny jest odbudowa ATP i utrzymywanie wydajności organizmu podczas treningu na stabilnym poziomie, można byłoby sądzić, iż rano to najlepsza pora na suplementację kreatyny, natomiast równie dobrze wpływa ona na organizm bezpośrednio po treningu, np. stymuluje rozbudowę mięśni, szybko magazynuje związek w mięśniach oraz przyspiesza proces regeneracji. Dlatego też dawkowanie kreatyny jest niezależne od pory dnia.

Kreatyna - ile przed treningiem? Ile dziennie?

Panuje powszechne przekonanie, iż kreatynę należy przyjmować 30 minut przed treningiem – warto w tej kwestii skonsultować się z trenerem personalnym lub zaleceniami producenta.

Aby osiągnąć zamierzone efekty, rekomenduje się spożywanie 2 porcji kreatyny dziennie – bezpośrednio przed i po treningu lub rano i wieczorem. Dawka ustalana jest przez specjalistów, producentów lub ze wsparciem trenera personalnego, natomiast eksperci przyjęli, iż na każde 10kg masy własnej przypada 1g kreatyny, łatwo więc obliczyć dzienne zapotrzebowanie. Kreatyna może być stosowana ciągle, bez dzielenia suplementacji na specjalne fazy. Warto pamiętać o łączeniu substancji z innymi suplementami dla zwiększenia efektów, np. z preparatami magnezowymi, tauryną, węglowodanami czy odżywką białkową.


OLIMP CREATINE MONOHYDRATE POWDER 550G Zobacz produkt: OLIMP CREATINE MONOHYDRATE POWDER 550G

Z czym brać kreatynę?

Maksymalizacja efektów treningów to najważniejszy cel osób trenujących, dlatego warto pamiętać o składnikach, które w połączeniu z kreatyną przynoszą jeszcze lepszy rezultat niż ten zamierzony. Należą do nich m.in. węglowodany, leucyna, kwas alfa-liponowy, woda, estragon, arginina, beta-alanina czy aminokwasy BCAA.

Czy kreatynę warto brać w dni nietreningowe?

Zdecydowanie! Suplementacja kreatyny w dni nietreningowe, a więc okres całkowicie regeneracyjny dla organizmu nie powinna być wykluczona. Jej stosowanie przyspiesza powrót do formy i balansuje jej poziom, naturalnie uzupełniając zapasy.

Czy kreatynę można stosować na redukcji?

Kreatyna jest kojarzona głównie z budową masy mięśniowej, niestety często pomija się jej właściwości podczas diety redukcyjnej. Jej suplementacja w okresie redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej jest wskazana dla uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Jak alkohol wpływa na suplementację kreatyną?

Alkohol neutralizuje pozytywne właściwości kreatyny, dlatego nie jest rekomendowany przez specjalistów. Wypłukuje wodę, znacznie spowalnia syntezę białek oraz wydłuża proces regeneracji. Jeśli chcemy utrzymać formę, warto zrezygnować ze spożywania alkoholu w trakcie suplementacji kreatyny.

Czy są skutki uboczne zażywania kreatyny?

Po wieloletnich badaniach eksperci wykazali, iż głównym skutkiem ubocznym stosowania kreatyny jest nadmierny przyrost masy mięśniowej. W niektórych przypadkach mogą wystąpić: problemy żołądkowe, skurcze mięśni, odwodnienie czy zwiększenie podatności na nadwyrężenie lub naciągnięcie mięśni, jednak mają one miejsce stosunkowo rzadko. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji bezpiecznym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.

Co daje kreatyna?

Kreatyna doskonale stymuluje syntezę białek dzięki działaniu anabolicznemu oraz antykatabolicznemu. Oznacza to, iż zwiększa się wydolność organizmu oraz jego wytrzymałość, możliwa jest szybsza regeneracja po wytrzymałościowym lub siłowym treningu, następuje przyrost beztłuszczowej masy ciała oraz stajemy się silniejsi i odporniejsi.


TREC CM3 1250MG 360 CAPS Zobacz produkt: TREC CM3 1250MG 360 CAPS

Kreatyna - kiedy przyjdą efekty?

Każdy organizm inaczej przyswaja kreatynę i jest to kwestia indywidualna, niemniej przy regularnym stosowaniu suplementu pierwsze efekty, tj. zwiększenie wydajności i wzrost siły można zauważyć już po 3 tygodniach stosowania Progres wymaga czasu i zależy od Twojego organizmu.

Ile kosztuje kreatyna?

W zależności od rodzaju konkretnego produktu ceny wahają się już od 6 zł do ok. 140 zł. W naszej ofercie znajdziesz zarówno monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, stacki kreatynowe, jak i pozostałe związki, które zbudują Twoją wytrzymałość i pomogą Ci osiągnąć potreningowy sukces.

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Nowości
Promocje
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek

48,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek

59,99 zł

Cena regularna: 64,00 zł

Najniższa cena: 59,99 zł
szt.
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek

146,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG

318,02 zł

Cena regularna: 318,02 zł

Najniższa cena: 370,00 zł
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek

38,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej

250,00 zł

Cena regularna: 250,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl