Suplementy sportowe dla kobiet - jakie preparaty warto stosować? 0

Wiele osób uprawiających sport wyczynowo lub rekreacyjnie postrzega suplementy jako preparaty realnie zwiększające efekty ich pracy z organizmem, a także wspierające jego proces regeneracyjny. Mimo że na tę zależność wpływa wyjątkowa duża ilość czynników, warto pamiętać o istotnych zaleceniach względem wyboru odpowiednich suplementów. W niniejszym artykule opowiemy o suplementach sportowych dla kobiet, które warto stosować.

Suplementy sportowe dla kobiet

Czym jest suplement?

Według definicji zawartej na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej suplement diety jak sama jego nazwa wskazuje, jest zaledwie uzupełnieniem zróżnicowanego sposobu żywienia. Ponadto brakuje wszelkich podstaw, by można było go traktować jako zamiennik naturalnych produktów spożywczych. Suplement diety może być natomiast źródłem wartościowych witamin i minerałów, które w korzystny sposób wpłyną na funkcjonowanie organizmu także w kontekście wysiłku fizycznego. Ich działanie często przynosi efekt fizjologiczny lub odżywczy, jednak nie są one formą leku i nie dotyczy ich prawo farmaceutyczne.

Czy warto przyjmować suplementy sportowe?

Zdania w tym kontekście są podzielone zarówno w środowisku naukowym, jak i dietetycznym. Uznaje się bowiem, że dostarczenie wszystkich potrzebnych mikro- i makro- składników jest w pełni możliwe za pośrednictwem spożywania naturalnych produktów spożywczych. Co więcej, jak donosi Najwyższa Izba Kontroli - jakość wielu suplementów obecnych na rynku polskim jest relatywnie niska. Istnieją natomiast także argumenty przemawiające za spożywaniem suplementów diety. Należą do nich między innymi:

  • Cywilizacyjny styl życia
  • Wyższy poziom stresu oksydacyjnego
  • Ograniczona dostępność naturalnych produktów odżywczych
  • Dominacja przetworzonej żywności w marketach i sklepach
  • Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały ze względu na natężoną aktywność fizyczną lub choroby
  • Wybrane uwarunkowania organizmu człowieka wpływające na potrzebę zażywania wysokiej jakości suplementów

Jak kupować suplementy?

Mimo ogólnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa preparatów suplementacyjnych zaleca się wybór tylko sprawdzonych produktów o najwyższej jakości. Zwiększa to bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia ich działania prozdrowotnego i dobrze zainwestowanych pieniędzy. Najlepiej jeśli działanie suplementu zostało uzasadnione przeprowadzeniem dobrze zaprojektowanych badań prezentowanych przez producenta. W przypadku wszelkich wątpliwości w tym zakresie warto skontaktować się z trenerem personalnym, dietetykiem lub biurem obsługi klienta sklepu z odżywkami i suplementami diety.

Suplementy sportowe dla kobiet

Na samym początku rozważań na temat suplementacji dla kobiet warto podkreślić, że nie ma realnego i jednoznacznego podziału na suplementy męskie i damskie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą korzystać z tych samych rodzajów produktów w proporcjach uzależnionych od indywidualnych potrzeb organizmu. Kobiety podejmujące intensywny wysiłek fizyczny przynajmniej kilka razy w tygodniu coraz częściej sięgają po suplementy sportowe. Poniżej wymienimy kilka produktów, które naszym zdaniem są warte uwagi i wypróbowania.

Kreatyna

Kreatyna jest źródłem łatwo dostępnej energii podczas krótkotrwałego, lecz wytężonego wysiłku fizycznego. Ze względu na specyfikę działania kreatyna najczęściej wykorzystywana jest w sportach siłowych. Z jej wykorzystaniem możliwa jest także optymalizacja procesów wzrostowych mięśni poprzez zwiększenie ich poziomu nawodnienia, a także obecność fosfokreatyny.

OLIMP CREATINE MONOHYDRATE POWDER 550G

Kreatyna Olimp Creatine Monohydrate Powder jest niezastąpiona w zakresie sportów siłowych. Wspomaga resyntezę ATP i wspiera ogólną siłę mięśni. Produkt ten przeznaczony jest dla osób, którym zależy na efektach treningowych przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej. Opakowanie Olimp Creatine 550 g w cenie 64 zł wystarczy mniej więcej na 183 porcje.


OLIMP CREATINE MONOHYDRATE POWDER 550G Zobacz produkt: OLIMP CREATINE MONOHYDRATE POWDER 550G

Beta-alanina

Działanie beta-alaniny polega na jej czynnym udziale w tworzeniu dipeptydu o nazwie karnozyna. Białko to ma właściwości antyoksydacyjne, co pozytywnie wpływa na pracę komórki mięśniowej podczas intensywnego wysiłku. Wykorzystywana jest najczęściej w sportach wytrzymałościowych i biegach średniodystansowych.

IRON HORSE BETA ENERGY 420G

Iron Horse Beta Energy 420g jest rodzajem tak zwanej odżywki przedtreningowej, której zadaniem jest zredukowanie zmęczenia mięśni po odbytym treningu. Dzięki redukcji zmęczenia może nastąpić ich szybsza regeneracja i wydłużenie czasu lub wzrost intensywności następnego treningu. W składzie przedtreningówki obecna jest między innymi beta-alanina, histydyna, magnez i witamina B6. Jedno jej opakowanie zawiera aż 86 porcji.


IRON HORSE BETA ENERGY 420G Zobacz produkt: IRON HORSE BETA ENERGY 420G

GENLAB BETAGEN 3000 144 CAPS

Genlab Betagen ma działanie podobne do wyżej wymienionej odżywki przedtreningowej. Jej skład opiera się natomiast przede wszystkim na zawartości beta-alaniny, która wspomaga utrzymanie właściwej gospodarki kwasowo-zasadowej w mięśniach. Działania to wpływa na redukcję odkładania się w nich kwasu mlekowego i przyspieszenie procesów regeneracyjnym mięśni w okresie potreningowym. Zaleca się spożywanie 4 kapsułek Genlabu Betagenu około 30 minut przed rozpoczęciem treningu.


GENLAB BETAGEN 3000 144 KAPS Zobacz produkt: GENLAB BETAGEN 3000 144 KAPS

Cytrulina

Zadaniem cytruliny jest zwiększenie wydajności mięśni w perspektywie długodystansowej. Ten organiczny związek chemiczny wpływa bowiem na syntezę niezbędnej do stworzenia tlenku azotu (NO) argininy. Wielu trenerów personalnych proponuje cytrulinę kobietom, ponieważ może ona wpłynąć na większą efektywność odbywanych treningów. Znaczącej części kobiet zależy bowiem na zmniejszeniu objętości organizmu. Cytrulina jest relatywnie nowym suplementem na rynku, jednak jej działanie jest polecane i popularyzowane przez wielu sportowców i specjalistów dziedziny dietetyki sportowej. Mogą z niej korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Suplementacja kobiet

Według raportu PMR w 2015 roku na suplementy w Polsce wydano około 3,5 mld zł. W roku bieżącym wartość tych wydatków wzrosła natomiast do 5 mld zł. Dane te mogą wskazywać na wzrastający udział kobiet zarówno w uprawianiu sportów siłowych, jak i konsumpcji suplementów diety. Wiedza i świadomość względem suplementów diety społeczeństwa polskiego stale się powiększa, a prognozy wskazują dalsze wzrosty wydatków na wszelkie preparaty sportowe.

FAQ:

1. Jakie są rodzaje suplementów dla kobiet?

Podstawowym kryterium podziału zarówno suplementów dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest podział na suplementację ergogeniczną wpływającą na wydolność organizmu i żywność suplementacyjną w postaci batonów, słodyczy sportowych i odżywek.

2. Czy kobiety mogą spożywać te same suplementy, co mężczyźni?

Tak. W proporcjach odpowiadających swoim potrzebom.

3. Jakie suplementy używają najczęściej kobiety?

Grupa spożywanych suplementów przez kobiety jest nieco bardziej zróżnicowana jednak na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku cytrulina, kreatyna i beta-alanina. Przez kobiety przyjmowana jest także chętnie witamina D, magnez i witamina B6, o których można dowiedzieć się więcej między innymi z poniższego artykułu.

4. Czy kobiety mogą przyjmować suplementy sportowe w ciąży?

Tylko po konsultacji z lekarzem. Ogólnie jednak zaleca się kobietom skoncentrowanie na przyjmowaniu witamin i minerałów wspomagających ciążę.

Materiały źródłowe:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
115,00 zł 97,99 zł
NUTREND UNI SPORT 0,5L
NUTREND UNI SPORT 0,5L
39,00 zł 35,00 zł
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
109,00 zł 99,00 zł
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
33,00 zł 28,99 zł
szt.
HANDSEPT 5Lpromo
HANDSEPT 5Lpromo
139,00 zł 49,00 zł
szt.
TREC CM3 POWDER 500G
TREC CM3 POWDER 500G
78,00 zł 73,99 zł
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
63,00 zł 59,00 zł
TREC WHEY100 2,275 KG
TREC WHEY100 2,275 KG
179,00 zł 158,99 zł
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK promocja
146,00 zł 119,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
192,00 zł 159,00 zł
szt.
6PAK PUMP PAK 320G
6PAK PUMP PAK 320G
69,00 zł 49,00 zł
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
28,00 zł 15,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl