• INFOLINIA: 61 8218321
  • E-MAIL: sklep@activus-sport.pl
Co to jest HMB i dlaczego warto stosować? 0

Coraz głośniej jest w sieci o suplemencie o tajemniczej nazwie HMB. Preparat jest określany mianem kontrowersyjnego ze względu na sprzeczne obserwacje na temat jego działania. Co to jest HMB oraz dlaczego jest wart uwagi? O tym będzie poświęcony dzisiejszy wpis.

hmb

Czym jest suplement HMB?

Jest to metabolit, który został wytworzony w trakcie przemiany leucyny. Jego dokładna nazwa to hydroksymetylomaślan. Jest to składnik wielu suplementów diety, przeznaczonych dla sportowców. Na rynku dostępny jest już 24 lata, natomiast mimo to wciąż budzi kontrowersje, dotyczące swojego działania.

Jak działa HMB?

HMB jest preparatem, który wspomaga syntezę białek, a także chroni włókna mięśniowe przed rozpadem. Panuje również przekonanie, że suplement ten sprawdzi się głównie przy osobach, rozpoczynających swoją przygodę z siłownią bądź wracających po długim czasie do treningów. Zauważalny jest też pozytywny wpływ tego preparatu przy osobach, które przeszły wyniszczające choroby, powodujące utratę masy. Suplementację HMB zaleca się osobom po operacji, w celu zwiększenia syntezy protein, jak i regenerację kosmków jelitowych.

HMB uważany jest za preparat o działaniu zbliżonym do kreatyny. Mimo iż szybciej spala się tkanka tłuszczowa, to unika się spadku masy oraz zwiększa się beztłuszczowa masa mięśniowa. Suplement diety zaleca się osobom, które chcą doprowadzić do bardzo wolnego przyrostu mięśni suchych.

Preparaty z HMB należą do endogennych substancji chemicznych. Bardzo trudno o dostarczenie takich składników w pożywieniu, dlatego ważna jest suplementacja. Znikoma obecność HMB występuje w grejpfrucie, lucernie oraz w niektórych rybach. Hydroksymetylomaślan powstaje w organizmie w niewielkich ilościach, jako ochronna substancja, która łagodzi skutki stresu powiązane z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem czy urazami ciała.

Połączenie HMB z kreatyną

Jeszcze lepsze efekty ze stosowania hydroksymetylomaślanu można osiągnąć, stosując go z kreatyną oraz argininą. W asortymencie sklepów często występują gotowe mieszanki, które powodują osiągnięcie korzystniejszych rezultatów. Preparaty HMB warto łączyć nie tylko z kreatyną, ale także z beta-alaniną i cytruliną.

Skutki uboczne stosowania HMB

Preparat nie posiada żadnych skutków ubocznych. Nawet duże dawki nie wpływają negatywnie na organizm, a jego nadmiar zostaje wydalony wraz z moczem.

Zatrzymując się przy tym temacie nieco dłużej, warto wiedzieć, że proteoliza, dzięki której powstaje ta substancja, może powodować otrzymanie resztek protein. Mogą się one przekształcić w tzw. metabolity wtórne, czyli szkodliwe związki. Nie należy jednak się ich obawiać, wystarczy stosowanie preparatów probiotycznych.

Dawkowanie preparatu

Mężczyźni, którzy zaczynają suplementację powinni przyjmować HMB na poziomie 3 g, natomiast dawka idealna dla kobiet to 2 g dziennie. Nie uzależniamy przyjmowania hydroksymetylomaślanu od dni treningowych, a zalecaną dawkę rozkładamy na 2-3 porcje w ciągu dnia.

Szczegółowe dostosowywanie dawki wygląda nieco inaczej i jest ono ściśle powiązane z masą ciała danej osoby oraz od momentu w ciągu dnia. Po obudzeniu rano i przed snem wieczorem przyjmuje się 0,1 grama na 10 kg masy ciała, natomiast po treningu siłowym zaleca się przyjąć dawkę 0,15 grama na 10 kg.

Zwiększanie zalecanej dawki jest niewskazane.

Jakie są efekty stosowania tego preparatu?

Efekty działania HMB są szczególnie zauważalne dla osób, które pracują nad masą mięśniową. Podczas ćwiczeń mięśnie nie zostają uszkodzone, szybciej się regenerują, a do tego produkt wpływa na zmniejszenie redukcji białek. Dodatkowo hydroksymetylomaślan wpływa na odchudzanie poprzez redukcję tkanki tłuszczowej i jest on zaliczany do antykatabolików.

HMB jest kwasem hydroksymetylomasłowym, pochodnym od aminokwasów rozgałęzionych, potocznie zwanych BCAA. Hydroksymetylomaślan wytwarza się z leucyny, będącej niezbędnym składnikiem w procesie wzrostu i utrzymania masy mięśniowej.

Działanie HMB to:

  • szybsza regeneracja mięśni,
  • niwelowanie tkanki tłuszczowej,
  • przyrost mięśni,
  • zapobieganie katabolizmowi mięśni,
  • zwiększenie wytrzymałości.

Odżywki z HMB a sztuki walki

Startowanie w zawodach sztuk walki wiąże się z potrzebą osiągnięcia i utrzymania odpowiedniej wagi. Właśnie stąd bierze się duże zainteresowanie tym preparatem przez zawodników. Suplementy z hydroksymetylomaślanem mogą poprawić wytrzymałość, natomiast nie niosą ze sobą ryzyka utraty masy ciała.

Jak wpływa na osoby o długim stażu treningowym?

Jeżeli jesteś osobą, która trenuje od dłuższego czasu, HMB w Twoim przypadku będzie obniżać kinazę kreatynową w mięśniach, co sprawi, że poziom przetrenowania może pojawić się nieco później.

HMB czy BCAA?

Preparaty z BCAA wspomagają budowę mięśni, a także chronią białka mięśniowe przed rozpadem. Dodatkowo wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej.

HMB z kolei może przynieść w trakcie redukcji pewne rezultaty, tylko gdy jest stosowany przez osoby rozpoczynające przygodę z ćwiczeniami. Mimo iż hydroksymetylomaślan jest powiązany w pewnym stopniu z BCAA to nie jest tak skuteczny, jak on. BCAA niezależnie od celu pomoże nam osiągnąć założony plan zarówno w trakcie redukcji, jak i w czasie budowania masy mięśniowej. Obydwa preparaty stosuje się niezależnie od tego, czy jest to dzień treningu czy regeneracji.

Odpowiednio zbilansowana dieta może bardzo mocno wpływać na odbiór tych preparatów. Jeżeli dobierzemy dawkę suplementu idealnie do potrzeb , możemy liczyć na to, że HMB korzystnie wpłynie na Twój organizm, pomagając Ci w osiągnięciu wyznaczonego celu oraz w utrzymaniu wymarzonej wagi.

Mimo wszystko dla osób, które dłużej trenują, bardziej skutecznym preparatem będzie BCAA.

Suplementacja HMB - czy warto?

Owszem, szczególnie w przypadku, kiedy rozpoczynasz przygodę ze sportem i kiedy potrzebujesz dodatkowego wspomagania na start. Jednak i w późniejszym okresie będziesz mógł czerpać korzyści z zażywania preparatów z HMB, dlatego warto zaprzyjaźnić się z nim na dłużej. Preparaty z hydroksymetylomaślanem sprawdzają się nie tylko przy osobach trenujących, ale i osobach starszych, u których proces zmniejszenia syntezy białka i ketabolizm jest wpisany w wiek.

HMB jest więc skuteczny, jednak aby przyniósł zadowalające efekty, warto odpowiednio go stosować.

Komentarze do wpisu (0)

Activus

Blog kategorie
Promocje
PVL MUTANT MASS 2,27KG
PVL MUTANT MASS 2,27KG
119,00 zł 99,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE
192,00 zł 159,00 zł
szt.
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G
63,00 zł 59,00 zł
TREC ASHWAGANDHA MAX 60 CAPS
TREC ASHWAGANDHA MAX 60 CAPS
45,00 zł 39,00 zł
szt.
OLIMP REDWEILER 480G
OLIMP REDWEILER 480G
139,00 zł 107,00 zł
TREC WHEY 100 1,5KG
TREC WHEY 100 1,5KG
127,00 zł 99,00 zł
ACTIVLAB DAA 1000 120 KAPS
ACTIVLAB DAA 1000 120 KAPS
50,00 zł 39,00 zł
TREC WHEY100 2KG
TREC WHEY100 2KG
169,00 zł 129,00 zł
NUTREND UNI SPORT 0,5L
NUTREND UNI SPORT 0,5L
39,00 zł 35,00 zł
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
239,00 zł 187,00 zł
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK
UNIVERSAL ANIMAL FLEX 44 PAK
146,00 zł 119,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl