Suplementy i odżywki dla osób z celiakią - które produkty będą odpowiednie?

0

Celiakia jest chorobą charakteryzująca się trwałą nietolerancją glutenu. Jedynym sposobem na przeciwdziałanie jej objawom jest całkowita eliminacja białka pochodzącego z ziaren pszenicy, żyta i jęczmienia. Wśród chorujących na celiakię są jednak osoby aktywnie trenujące, które rozważają wdrożenie produktów wspomagających przyrost mięśni. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jak kształtuje się temat odżywek bezglutenowych na masę oraz suplementów diety, które wspomagają walkę z chorobą.

Suplementy przy celiakii

Na czym polega celiakia?

Gluten, czyli składnik pokarmów, którego osoby chore na celiakię powinny bezwzględnie unikać, to białko zapasowe występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie, składające się z gliadyny i gluteiny. To właśnie dzięki glutenowi ciasto mączne ma lepką, kleistą konsystencję, dzięki której można je formować.

Spożywanie glutenu przez osoby chore na celiakię objawia się zwyrodnieniami jelita cienkiego, co w tym przypadku oznacza między innymi zanik kosmków jelitowych niezbędnych dla zdrowego i skutecznego trawienia oraz wchłaniania substancji odżywczych. Mniejsze ilości spożytego glutenu mogą spowodować natomiast inne, lecz równie uciążliwe konsekwencje, do których należą głównie biegunki, nudności i niedokrwistość.

Głównym sposobem na wyeliminowane powyższych dolegliwości jest dieta bezglutenowa stosowana od razu po rozpoznaniu choroby, przez całe życie. Niestety nawet niewielkie ilości tego białka mogą w konsekwencji spowodować zmiany morfologiczne w jelicie.

Odżywki a celiakia - czy trzeba zrezygnować z nich na diecie bezglutenowej?

Osoby trenujące i jednocześnie chorujące na nietolerancję glutenu mają podwójnie utrudnione zadanie: muszą unikać nie tylko wielu pokarmów, które pozytywnie wpływają na przyrost tkanki mięśniowej, ale także niektórych odżywek. Obecnie obie kategorie produktów są jednak pełne bezglutenowych propozycji, które pozwolą zarówno uzupełnić wymaganą ilość białka w diecie, jak i zwiększyć masę mięśni przy intensywnych treningach siłowych. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi więc: nie - chorując na celiakię, nie trzeba rezygnować z odżywek, które powodują przyrost tkanki mięśniowej. Trzeba natomiast starannie wybierać produkty, które nie będą miały negatywnego wpływu na stan naszych jelit i reszty organizmu.

Odżywki bezglutenowe na masę - kiedy warto po nie sięgnąć?

Odpowiednia ilość białka w posiłkach gra kluczową rolę w diecie każdego człowieka, jednak u sportowców wykonujących intensywne treningi zapotrzebowanie na pełnowartościowe proteiny jest większe. Białka pełnią w diecie sportowców trzy niezwykle ważne funkcje, które są ze sobą ściśle powiązane - nasz organizm pracuje w końcu jako jeden spójny system:

  • wspomagają regenerację mięśni po treningu - włókna mięśniowe często ulegają uszkodzeniu podczas treningu, co jest jedną z przyczyn tzw. DOMS-ów, czyli opóźnionej dolegliwości mięśniowej;
  • umożliwiają adaptację do wysiłku - dzięki odżywkom dostarczającym skoncentrowane proteiny szybciej wraca moc do ćwiczeń;
  • przyspieszają budowę czystej masy mięśniowej - w trakcie treningu odżywka zapobiega katabolizmowi i w szybkim tempie odbudowuje glikogen mięśniowy.

Wiele preparatów wysokobiałkowych może być określonych jako odżywki bezglutenowe na masę, ponieważ w ich składzie nie znajduje się białko szkodliwe dla osób chorujących na celiakię. Zamiast niego zawierają natomiast białka pochodzenia zwierzęcego (mieszaniny białek mleka - kazeinowe i serwatkowe oraz jaj), a także roślinnego, np. z soi.

Odżywka dla osób z celiakią - Olimp Profi Mass

Stosowanie odżywek wspomagających przyrost tkanki mięśniowej u osób chorych na celiakię nie jest marginalnym problemem, dlatego Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej zdecydowało się opublikować wynik badania na zawartość glutenu w odżywce wysokobiałkowej znajdującej się m.in. w ofercie Activus. Jak wynika z protokołu, w badanej próbce odżywki Olimp Profi Mass o smaku waniliowym nie znaleziono szkodliwego dla celiaków białka.


OLIMP PROFI MASS 1KG Zobacz produkt: OLIMP PROFI MASS 1KG

Firma Olimp specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości odżywek, które wspomagają przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz zwiększają wydajność i siłę podczas treningów. Mimo że Olimp Profi Mass to preparat węglowodanowo-białkowy, indeks glikemiczny mieszanki jest niski. Można go stosować przy śniadaniu, obiedzie oraz przed snem, a także po treningu, rozpuszczając odpowiednią ilość preparatu w wodzie.

Popularną propozycją odżywki dla osób z celiakią jest także baza do przygotowywania napojów i koktajli odżywczych Muscle Clinic VitarUp - to wysokiej jakości węglowodany złożone pochodzące ze skrobi z tapioki, zapewnia szybki zastrzyk energii i uzupełnia straty energetyczne organizmu powstaje na skutek długotrwałego i intensywnego treningu. Węglowodany złożone pochodzące ze skrobi z tapioki, dzięki swojej charakterystycznej strukturze i budowie, uwalniają się do organizmu stopniowo i zapewniają ich stabilny poziom. Dzięki temu pobudzają do działania i wytężonego wysiłku, bez uczucia senności. VitarUp polecamy szczególnie osobom, które pragną przedłużyć swoją aktywność fizyczną oraz wytrzymałość mięśniową. Znajduje on zastosowanie w każdej dyscyplinie sportowej, doskonałe przyswajalna formuła sprawdzi się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. VitarUp można stosować przed lub w trakcie treningu, wystarczy wymieszać go z wodą. Preparat uzupełnia glikogen po ćwiczeniach, błyskawicznie regeneruje organizm, a ponadto zmniejsza częstotliwość kontuzji. W sklepie Activus znajdziesz dwa warianty opakowania: 1 kg i 2 kg.


MUSCLE CLINIC VITAR UP 1kg Zobacz produkt: MUSCLE CLINIC VITAR UP 1kg

Suplementy diety dla osób chorujących na celiakię

Celiakia nierzadko jest bolesnym doświadczeniem dla chorujących, zwłaszcza na początku, gdy pacjent dopiero otrzymuje diagnozę i musi całkowicie zmienić swój sposób odżywiania, ale też na późniejszych etapach. Ciężkie przypadki nietolerancji glutenu mogą być wspomagane suplementami diety, jednak wprowadzenie ich zawsze powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem oraz przebiegać pod jego kontrolą. Substancje, które są w takich sytuacjach zalecane najczęściej to kwas foliowy, witamina K, witamina B12 oraz żelazo.

W ofercie Activus oprócz odżywek dla osób z celiakią znajduje się też wiele preparatów, które mogą suplementować dietę pozbawioną glutenu.

  • Kwas foliowy - jest wchłaniany w odcinku początkowym jelita cienkiego, który często przestaje prawidłowo funkcjonować z powodu celiakii. Jego deficyty zwiększają się wraz z zanikiem kosmków jelitowych, co powoduje zmniejszenie powierzchni absorpcji jelit - innymi słowy oznacza to upośledzenie wchłaniana składników odżywczych.

NOW FOODS FOLIC ACID 800MCG 250 TABS Zobacz produkt: NOW FOODS FOLIC ACID 800MCG 250 TABS

  • Witamina B12 - jest wchłaniana w końcowym odcinku jelita cienkiego, który także może znaleźć się w stanie zapalnym podczas celiakii. Jej niedobór może prowadzić m.in. do rozwoju anemii, niedokrwistości, zmęczenia i drętwienia.

ESSENCE B-12 METYLOCOBALAMIN 90 TAB Zobacz produkt: ESSENCE B-12 METYLOCOBALAMIN 90 TAB

  • Żelazo - niedobór żelaza i niedokrwistość z jego niedoboru często towarzyszą celiakii, jednak nie zawsze mogą być leczone doustnie stosowanymi suplementami. Preparaty z żelazem są natomiast stosowane w przypadku stanów niedożywienia bezpośrednio po rozpoznaniu choroby.

ALINESS ŻELAZO ORGANICZNE MICROFERR 25MG, 100 TAB Zobacz produkt: ALINESS ŻELAZO ORGANICZNE MICROFERR 25MG, 100 TAB


OLIMP CHELA FERR FORTE 30 KAPS Zobacz produkt: OLIMP CHELA FERR FORTE 30 KAPS

Typem preparatów wolnych od glutenu, które wspierają stan jelit oraz zmniejszają nasilanie objawów celiakii, są probiotyki. Ich zadaniem jest dostarczenie do organizmu zawartych w kapsułce bakterii, które w jelitach wykazują aktywność biologiczną. Każda kapsułka jest pokryta podwójną warstwą lipidów, które umożliwiają bezpieczne przejście bakterii przez kwaśne środowisko żołądka do dalszych części układu pokarmowego.


ALINESS PROBIOBALANCE STARTER 30 CAP Zobacz produkt: ALINESS PROBIOBALANCE STARTER 30 CAP


ALINESS PROBIOBALANCE SPORT & FITNESS 30 KAPS Zobacz produkt: ALINESS PROBIOBALANCE SPORT & FITNESS 30 KAPS


ALINESS PROBIOBALANSE FORTE 30 KAPS Zobacz produkt: ALINESS PROBIOBALANSE FORTE 30 KAPS

FAQ:

1. Czy istnieją odżywki bezglutenowe na masę?

Tak - osobom chcącym zwiększyć masę mięśniową, które nie tolerują glutenu, polecamy m.in. odżywki węglowodanowo-białkowe firmy Olimp. Dodatkowo podczas intensywnych i długotrwałych treningów warto zastosować węglowodany złożone - VitarUp.

2. Jakie suplementy diety powinny spożywać osoby chore na celiakię?

Jelita osób nietolerujących glutenu nie wchłaniają niektórych witamin i pierwiastków w ilości odpowiedniej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich m.in. kwas foliowy, witamina B12, żelazo oraz witamina K. Ponadto stan jelit można wspomagać przez probiotyki.

3. Jak brać suplementy i odżywki dla osób z celiakią?

Każdą dodatkową substancję wprowadzaną do diety bezglutenowej warto skonsultować z lekarzem. Nie powinno się przekraczać dawek zalecanych przez producentów odżywek lub suplementów.

Materiały źródłowe:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl