Kobiety, a trening siłowy 0

Kobieta i siłownia - dla wielu połączenie tak abstrakcyjne, iż na samą myśl wywołuje grymas najwyższego zdziwienia na twarzy. Jeśli dodać do tego, że kobieta na siłowni trenuje z ciężarami, niektórym włos na głowie się jeży. Oczami wyobraźni zobaczą bowiem, jak delikatna i niewinna istota zamienia się w bestię o szerokich barach i męskich rysach.
Czy obawy te są słuszne?

Pomimo ogromnego rozwoju szeroko pojętej branży fitness, i w konsekwencji uświadomienia coraz większej rzeszy odbiorców, wciąż stanowczo zbyt często spotykam się z oporami przedstawicielek płci pięknej przed treningiem siłowym. Fakt ten skłonił mnie do popełnienia niniejszego tekstu.

Poniżej zatem postaram się przedstawić Ci korzyści, jakie daje kobiecie trening siłowy, jak również wyjaśnić, czy rzeczywiście powinnaś mieć obawy dotyczące takiego stylu trenowania.

 

Czy kobieta może trenować siłowo?

Warto zastanowić się, jakie tak właściwie skutki może przynieść Twojemu ciału trening siłowy. Myślę, że oczywistym a już na pewno takim, którego kobiety obawiają się zwykle najbardziej jest nadmierny rozwój masy mięśniowej.

Mięśnie jak u faceta?

W tym miejscu trzeba rozwiać jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących dziewczyn trenujących z ciężarami. Chodzi mianowicie o strach przed nadmiernym rozwojem muskulatury.
To prawda, kobieta trenująca z obciążeniem może rozbudować swoje mięśnie. Mogą one nawet osiągnąć rozmiary znacznie przewyższające przeciętne... jednak wymaga to długich lat treningów i odżywiania się w sposób ukierunkowany na przyrost masy. Nawet jednak biorąc pod uwagę ewentualne spełnienie powyższych warunków, absolutnie nie ma mowy o tym, aby przedstawicielka płci pięknej choćby w połowie masą mięśniową zbliżyła się do trenującego faceta.

Wynika to z różnicy w poziomie testosteronu między dwiema płciami. Męski organizm produkuje ok. 16 razy więcej testosteronu, niż kobiecy! W dużej mierze, to właśnie dzięki temu hormonowi, mężczyźni rozwijają pokaźnych rozmiarów muskuły.
Dyskutując z tym argumentem, ktoś może wskazać na sylwetki profesjonalnych kulturystek, zawodniczek podnoszenia ciężarów czy innych dyscyplin, w których ważną rolę odgrywa trening siłowy. Te panie w istocie czasami przypominają wyglądem potężne maszyny. Nie zapominaj jednak, iż w sporcie zawodowym, szczególnie na najwyższym stopniu, powszechny jest doping farmakologiczny. To on sprawia, że zawodniczki osiągają rozmiary, do jakich nie doszły by nawet
przez kilkanaście lat treningu, pozostając naturalne.

Jak widzisz, swoje wyobrażenia o przerażających efektach treningów siłowych umieścić możesz w tym samym miejscu, gdzie umieściłaś niegdyś strach przed potworem spod łóżka czy przekonanie, że dzieci przynoszone są przez bociany- w katalogu opisanym „bajki”.


Zobacz produkt: TREC NUTRITION CM3 250G

Czy to jest szkodliwe?

W tym punkcie przyjdzie mi zmierzyć się z trudnym zadaniem. Takim bowiem jest obalenie mitu, który celowo powielany jest przez znaczną część przedstawicieli zawodu ściśle związanego z ogólnie pojętą branżą fitness. Mowa oczywiście i zarazem, niestety, o trenerach personalnych.

Bywając w różnej maści klubach fitness i siłowniach, nie sposób nie zwrócić uwagi na to, jak specjaliści prowadzą treningi swoich podopiecznych.
Jest więcej niż pewne, że kobieta zapisująca się na prowadzenie u takiego speca otrzyma plan treningowy, w którym królować będą ćwiczenia na maszynach, z wszelkimi odmianami siadów na suwnicy Smitha na czele.
W wytłumaczeniu takiego stanu rzeczy, nowa adeptka sportów sylwetkowych słyszy, że trener wybrał dla niej maszyny, gdyż trening na nich jest bezpieczniejszy...
Jest to bezczelne kłamstwo. A czym jest podyktowane takie postępowanie personalnego? Już tłumaczę.

Po pierwsze, trenerowi od siedmiu boleści po prostu nie chce się uczyć swojej podopiecznej prawidłowych wzorców ruchowych, jakie muszą towarzyszyć treningowi z wolnym obciążeniem.
Nauczenie laika poprawnego wykonywania przysiadu, czy martwego ciągu może zająć sporo czasu. Trening taki nie będzie z początku atrakcyjny wizualnie, więc trudniej będzie sprzedać coś takiego.

Po drugie, ów specjalista od treningu po prostu sam nie potrafi dobrze wykonywać określonego ćwiczenia. W ostatnich czasach zaobserwować możemy wysyp trenerów personalnych oraz instruktorów. Wielu z nich swoje uprawnienia uzyskało na weekendowym kursie a swoją przygodę z treningiem siłowym czy kształtującym sylwetkę zaczęło rok wcześniej, pod wpływem rosnącej popularności „branży” i setek zdjęć „motywacyjnych” na Instagramie.

Jakie jest więc wyjście z tej sytuacji? Musisz być świadomą klientką. Laik, jakim bez wątpienia jest osoba początkująca w świecie sportów siłowo-sylwetkowych, wypływając na bezkresny ocean informacji, zwany internetem, może się pogubić. Dziś już jednak, przez fale powielanych mitów, coraz częściej przebijają się głosy rozsądku, które łatwiej usłyszeć. Nieskromnie wspomnę również, że z pomocą śpieszą Ci nasze artykuły.
Jeżeli trener nie proponuje Ci konkretnego planu treningowego, a co wizytę na siłowni zabiera Cię na inną maszynę, wiedz, że prawdopodobnie powinnaś go zmienić.
Natomiast jeśli Twój instruktor angażuje się w to, abyś poznała technikę wykonywania podstawowych ćwiczeń ze sztangą i niestrudzenie, aż do skutku, poprawia Twoje błędy, miast poklepywać Cię po plecach w przerwach między obsługą własnego smartfona na Twoim treningu-zapewne trafiłaś na człowieka, pod którego okiem bezpiecznie kroczysz po drodze wiodącej do osiągnięcia wymarzonego celu.

Wracając do różnic między ćwiczeniem na maszynach a takim z wykorzystaniem sztang, hantli i kettli, należy wspomnieć, że jest to temat-rzeka. Dość powiedzieć, iż maszyna wymusza na Tobie tor ruchu w trakcie wykonywania danego ćwiczenia. Każdy z nas zbudowany jest inaczej i nie ma dwóch identycznych ludzi. Mamy różnej długości kończyny i tułów, różną szerokość szkieletu itd.
A tor ruchu w ćwiczeniu z wykorzystaniem maszyny jest jeden. Zaburza to wzorce ruchowe i kształtuje szkodliwe nawyki, które powielane, mogą prowadzić nawet do poważnych kontuzji.

Wolna sztanga za to daje praktycznie nieograniczone możliwości zmiany ustawienia i dostosowania go do swojej budowy i indywidualnych predyspozycji. Właściwa technika w poszczególnych ćwiczeniach minimalizuje ryzyko kontuzji a maksymalizuje efekty. W treningu siłowym jest miejsce na maszyny, lecz pełnią one rolę jedynie uzupełniającą. Rozsądnie używane mogą pomóc w mało męczący sposób zwiększyć objętość treningową, jednak ćwiczenia na nich nigdy nie powinny stanowić trzonu planu treningowego

 

Czy kobieta powinna trenować siłowo?

Właściwie na to pytanie odpowiedziałem po części w poprzednim punkcie. Zagadnienie to wymaga jednak rozwinięcia.

Twoim celem są mięśnie!

Zakładam, że Twoim celem jest poprawa sylwetki. Musisz zatem wiedzieć, że tak na prawdę zależy Ci na rozbudowie, lub przynajmniej zachowaniu masy mięśniowej.
Większość kobiet chciałaby być szczupła, mieć smukłe I atrakcyjne ciało oraz krągłości w newralgicznych miejscach. I niestety, większość kobiet uzyskanie takiego wyglądu kojarzy jedynie z chudnięciem.
Bardzo częstym zabiegiem mającym pomóc uzyskać owy wymarzony wygląd jest rozpoczęcie treningów biegowych. No bo przecież bieganie=chudnięcie.
Oczywiście nie mam zamiaru negować tutaj biegania. To ciekawy I wymagający sport. Zapewne też, dzięki bieganiu, w połączeniu z odpowiednim odżywianiem, uda Ci się schudnąć. I będziesz chuda.
Kształty Twojej sylwetce nadają mięśnie. Zaraz znajdzie się ktoś, kto wskaże na jakąś biegaczkę mającą kształtne i ładnie umięśnione ciało. Owszem, znam takie zawodniczki. Pamiętaj jednak, że są to często sportsmenki z wieloletnim stażem i przede wszystkim predyspozycjami do takiego wyglądu.

Najlepszym narzędziem do kształtowania, rzeźbienia swojego ciała jest trening siłowy. To on najszybciej sprawi, że uwypuklą się Twoje pośladki. To ćwiczenia z wolnym obciążeniem w najlepszy sposób ukształtują Twoje uda i zaokrąglą barki.
Inne rodzaje treningu, inne dyscypliny sportowe mogą przybliżyć Cię do lepszej sylwetki, ale żadna nie zrobi tego tak dobrze, jak dźwiganie ciężarów na siłowni.

Chcesz schudnąć? Chcesz mięśni!

Czy wiesz, że tkanka mięśniowa, poza wpływem na kształt Twojej sylwetki, pomaga też schudnąć?
Mięśnie to swego rodzaju narzędzie w arsenale Twojego organizmu. Twoje ciało używa tego narzędzia właściwie przy wykonywaniu każdej czynności. Nawet gdy stoisz na przystanku, czekając na tramwaj, pozornie nic nie robiąc, pracuje szereg mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prostej postawy i stabilizację.
Każda taka czynność wykonywana przez Twoje muskuły, wymaga paliwa. Paliwem dla Twoich mięśni są kalorie. Czy to wszystko zaczyna Ci się układać w logiczną całość

To jednak nie wszystko! Mięsnie potrzebują paliwa nawet do tego, aby w ogóle istnieć! Im większy więc procent tkanki mięśniowej w Twoim ciele, tym więcej kalorii zużyjesz.
Wyczynowi kulturyści ekstremalni (których wygląd, jak ustaliliśmy, Tobie nie grozi) będąc na etapie redukcji tkanki tłuszczowej, wciąż spożywają spore ilości kalorii. Powodem takowego stanu rzeczy jest procentowo potężny udział tkanki mięśniowej w składzie ciała.


SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G Zobacz produkt: SPORT DEFINITION THAT'S THE WHEY 700G

Fajnie jest być silnym.

Poza korzystnym wpływem na wygląd kobiecego ciała, trening siłowy przynosi oczywisty, acz bardzo ważny skutek, o którym nie należy zapominać. Jest nim siła!
I mamy tu, według mnie, dwa aspekty tego efektu treningowego.
Sportowy i życiowy.

Zacznijmy od sportowego. W miarę zmagań z obciążeniem na siłowni, Twój organizm będzie ulegał adaptacjom. Oznacza to, że ciało, tak jakby, uczy się funkcjonować w tych trudnych warunkach, jakie występują w trakcie jednostki treningowej. Przejawia się to zwiększeniem siły Twoich muskułów. To z kolei oznacza, że będziesz mogła podnosić coraz cięższą sztangę. Inaczej rzecz ujmując, będziesz stawać się coraz lepsza w tym, co robisz. Poza zbawiennym wpływem na Twoje ciało, trening taki niesie też ze sobą doraźną satysfakcję, płynącą z postępów, notowanych często z treningu na trening. Potężny wyrzut endorfin przy okazji takich treningów masz zagwarantowany.

Czy siła zdobyta na siłowni, w jakikolwiek sposób przekłada się na codziennie zajęcia? Jasne, że tak! Wzmocnienie choćby posturalnych mięśni w ćwiczeniach globalnych, takich jak przysiady ze sztangą sprawi, iż Twoje ciało zniesie marsz z cięższymi zakupami. Dzięki silniejszemu chwytowi wypracowanemu np. w czasie martwego ciągu, zakupy te nie wypadną Ci z rąk.
Rzecz jasna, nie zamierzam codziennych zajęć płci pięknej sprowadzać jedynie do zakupów. Faktem jest, iż kobiety budują, remontują, transportują, naprawiają i wykonują cała masę zajęć, niegdyś przypisywanych jedynie mężczyznom.
Jeśli zatem wzmocnisz swoje ciało na siłowni, łatwiej będzie Ci wykonywać te wszystkie czynności.

 

Czy trening siłowy kobiety i mężczyzny różni się od siebie?

W zasadzie mógłbym odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem: Nie.
Myślę jednak, iż warto poświęcić kilka słów gwoli wyjaśnienia. Są też pewne okoliczności, które mogą sprawiać, że trening kobiety będzie nieco inny od męskiego.

Różnice i podobieństwa

Gołym okiem widać różnice w konstrukcji ciał kobiety i mężczyzny. Są to różnice wynikające głównie z innej budowy układów rozrodczych u obu płci. Średnio różnimy się również pod względem udziału masy mięśniowej oraz tłuszczowej w składzie ciała, jednak o przyczynach tego, czyli różnicach w poziomie hormonów wspomniałem już na początku niniejszego tekstu.

Na pierwszy rzut oka dostrzegamy jednak również podobieństwa. Te występują np. w przypadku aparatu ruchu, czyli tego układu Twojego organizmu, którego używać będziesz w trakcie treningu. Rozważając więc powyższe, dojść możemy do jedynie słusznego wniosku, mianowicie braku podstaw do różnicowania planów treningowych ze względu na płeć.

Owszem, różnice w rozpiskach występować będą, lecz winny one wynikać bardziej z indywidualnych predyspozycji, różnic w proporcjach kostnych a przede wszystkim w celach konkretnego planu.

Tutaj docieramy do tychże szczególnych okoliczności sprawiających, iż kobieta może dobierać ćwiczenia nieco inaczej, niż mężczyzna.
Trening to narzędzie, za pomocą którego rzeźbisz swoją sylwetkę. Jeśli więc są w Twoim ciele obszary, które chciałabyś zmienić bardziej, niż inne, wystarczy skupić się głównie na nich i pod nie ukierunkować plan treningowy.
Nie jest żadną tajemnicą fakt, iż paniom częściej zależy na poprawie dolnych partii ciała. Jeśli zależy Ci na poprawie wyglądu pośladków, w arsenale Twoich ćwiczeń znajdują się Hip Thrusty, czyli wyprost bioder ze sztangą w oparciu o ławkę i podłoże. Przysiady świetnie rozwijają mięśnie czworogłowe ud a martwe ciągi mięśnie dwugłowe. Oczywiście przy wykonywaniu takich ćwiczeń pracuje szereg innych mięśni. Pamiętaj, że im więcej grup mięśniowych zaangażujesz do pracy w konkretnym boju, tym więcej kalorii spalisz na treningu. To kolejny pozytywny aspekt ćwiczeń z wolnym obciążeniem.

 

Bądź piękna i silna!

Myślę, że w niniejszym artykule udało mi się przedstawić Tobie argumenty za treningiem siłowym. Pamiętaj, iż nie ma lepszego narzędzia do rozwoju i kształtowania kobiecej sylwetki, niż właśnie taki typ aktywności fizycznej. Kobiece obawy dotyczące wykonywania ćwiczeń ze sztangą wywodzą się z mitów w żaden sposób nie popartych badaniami naukowymi czy po prostu doświadczeniem.
Mam nadzieję, że przekonałem Cię do sztangi i następnym razem, zamiast spędzać cały trening na bieżni lub wymyślnych maszynach, spróbujesz swoich sił w walce z prawdziwym żelazem.


Dowiedz się również jakie korzyści - również dla kobiet - może przynieść picie odżywki białkowej, przeczytaj nasz poprzedni artykuł "Czy powinnam pić odżywkę białkową?"

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
BIOTECH ISO WHEY ZERO 908G
109,00 zł 99,00 zł
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
UNIVERSAL CREATINE POWDER 500G
69,00 zł 59,00 zł
TREC CM3 POWDER 500G
TREC CM3 POWDER 500G
78,00 zł 73,99 zł
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
PULANNA ŻEL ANTYBAKTERYJNY 70% ALKOHOLU 150MLpromo
28,00 zł 15,00 zł
szt.
TREC WHEY100 2,275 KG
TREC WHEY100 2,275 KG
179,00 zł 158,99 zł
IRON HORSE THERMO PUMP 300G
IRON HORSE THERMO PUMP 300G
139,00 zł 109,00 zł
HANDSEPT 5Lpromo
HANDSEPT 5Lpromo
139,00 zł 49,00 zł
szt.
OLIMP T-100 HARDCORE 120 KAP
OLIMP T-100 HARDCORE 120 KAP
117,00 zł 98,00 zł
szt.
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
ERG CLEAN SKIN PLUS 5Lpromo
149,00 zł 59,00 zł
szt.
MASECZKA OCHRONNA BAWEŁNIANA promo
MASECZKA OCHRONNA BAWEŁNIANA promo
39,99 zł 20,00 zł
szt.
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - promocja
192,00 zł 159,00 zł
szt.
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
SZEJKER ACTIVUS WAVE SMART 300ML+150MLpromocja!
19,99 zł 13,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl