Produkty zero kalorii - czy są zdrowe i bezpieczne? 0

Czy liczenie kalorii jest niezbędnym elementem diety prowadzącej do utraty wagi? Czy warto prowadzić rejestr spożywanych kalorii i nie przekraczać ich konkretnej liczby w ciągu dnia? Czym właściwie jest kaloria? Te i wiele innych pytań zajmują myśli większości osób rozpoczynających swoje dietetyczne zmagania. Na rynku zdrowej żywności są bowiem dostępne tzw. produkty zero kalorii. Dowiedz się, jakie mają znaczenie w redukcji masy i czy są bezpieczne dla zdrowego i zbilansowanego odżywiania.

produkty zero kalorii

 

Produkty zero kalorii - czym jest kaloria?

Towarzyszące wszystkim konsumentom na co dzień słowo kaloria może być dla wielu z nich mglistym terminem, wskazującym tylko na to, czy dany produkt przyniesie korzyści w zmianie lub utrzymaniu wagi. Warto jednak dokładnie zapoznać się z jej definicją. Kaloria to jednostka, w której wyrażana jest wartość energetyczna produktu. Na listach składników zamieszczanych na opakowaniach stosuje się jednostkę wielokrotną, czyli kilokalorię, oznaczoną jako kcal. Zwykle podaje się liczbę kilokalorii w 100 gramach produktu oraz w konkretnej porcji (np. w 30 gramach). Wartość ta jest wynikiem zawartości tłuszczu, cukrów, białka i błonnika w pokarmie, z czego najbardziej kalorycznym składnikiem jest tłuszcz.

Do czego organizm potrzebuje wartości energetycznej wyrażanej w kilokaloriach? Energia jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych: przemian metabolicznych, pracy narządów, oddychania, utrzymania stałej temperatury ciała, czyli w skrócie - do codziennego funkcjonowania każdego człowieka.

Produkty zero kalorii vs. masa ciała

Przede wszystkim niemożliwe jest podanie ogólnej referencyjnej wartości dziennego spożycia kalorii dla osób dorosłych, ponieważ zależy ona od wielu czynników, m.in. aktywności fizycznej, wzrostu i indywidualnego zapotrzebowania na energię. Można się jednak zgodzić, że liczba kilokalorii dostarczanych w pokarmach ma wpływ na wagę, mimo że ten pogląd jest często podważany, a kontrolowanie wartości energetycznej posiłków uważane za stratę czasu. Nie można jednak zaprzeczyć, że jeżeli organizm otrzyma zbyt dużą dawkę energii, musi ją w jakiś sposób stracić lub „odłożyć”.

Produkty zero kalorii w bilansie energetycznym organizmu

Produkty zero kalorii, czyli alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii, powstały w odpowiedzi na potrzebę zredukowania liczby spożywanych kalorii przy jednoczesnym zachowaniu niezwykle ważnych dla konsumenta wartości smakowych.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Światową Organizację Zdrowia problem otyłości na świecie wzrósł dwukrotnie od lat 80. ubiegłego wieku. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby zmagające się z nadwagą powinny zwracać uwagę na ilość energii przyjmowanej w pokarmach. Zachowanie bilansu energetycznego na odpowiednim poziomie jest bowiem jednym z warunków dobrego samopoczucia, efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia i bezpiecznego uprawiania sportu.

Równowaga energetyczna, która pozwala na utrzymanie tej samej wagi przez dłuższy czas, występuje, gdy ilość spożywanej energii, czyli kalorii, jest tożsama z ilością energii wydatkowanej, to znaczy zużywanej do wyżej wymienionych procesów życiowych i aktywności fizycznej. Bilans energetyczny może być zaburzony, przez co występują wahania masy ciała. Następuje to m.in. wtedy, gdy energia spożywana przewyższa tę wydatkowaną. Innymi słowy - masa ciała zwiększa się, gdy przyjmowanych jest więcej kalorii, niż wymaga tego prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Produkty zero kalorii - opinie i zastosowanie

Zamienniki cukru

Na rynku produktów dietetycznych istnieje wiele zamienników cukru, które mogą przyczynić się do redukcji liczby spożywanych kalorii, a tym samym pomóc w kontrolowaniu wagi. Należą do nich poliole, czyli grupa związków chemicznych, do której zalicza się m.in. ksylitol, erytrytol czy maltitol. Zainteresowanie nimi wzrosło z powodu korzyści, jakie mogą przynieść, stosowane jako zamiennik sacharozy, czyli tradycyjnego cukru spożywczego:

  • nie powodują próchnicy - często używa się ich do produkcji gum do żucia i past do zębów;
  • mają niższy indeks glikemiczny oraz insulinowy w porównaniu z sacharozą i glukozą - mogą więc być pomocne w prawidłowym odżywianiu diabetyków lub osób zmagających się z chorobą układu krążenia;
  • wykazują niską przyswajalność z przewodu pokarmowego, więc ich rzeczywista wartość energetyczna jest niska.

Należy jednak pamiętać, że przejście na dietę redukującą z zastosowaniem niskokalorycznych zamienników cukru powinno przebiegać stopniowo. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić dolegliwości przewodu pokarmowego.

Polioli używa się jako zamiennik cukru w wielu słodkich produktach spożywczych, m.in. masłach orzechowych i kokosowych, kremach czekoladowych, dżemach, galaretkach, napojach, lodach, śniadaniowych przetworach zbożowych czy wyrobach cukierniczych.

Sosy zero kalorii

Osoby będące na diecie wymagającej redukcji spożywanych kalorii nie muszą rezygnować z urozmaiconych dodatkami posiłków i deserów, pod warunkiem, że ich skład będzie miał odpowiednio niską wartość energetyczną. Słodkie sosy zero kalorii to alternatywa dla tradycyjnych produktów, które mogą zawierać wysokie ilości sacharozy. Sprawdzą się jako dodatek do dietetycznych naleśników, deserów, płatków czy placków. Z kolei niskokaloryczne sosy wytrawne można łączyć z vege burgerami lub pieczonymi warzywami.


6PAK ZERO SAUCE 400ml Zobacz produkt: 6PAK ZERO SAUCE 400ml


6PAK ZERO SYRUP 500ML CHOCOLATE ALMOND Zobacz produkt: 6PAK ZERO SYRUP 500ML CHOCOLATE ALMOND


ALLNUTRITION SAUCE 300g TRUSKAWKA Zobacz produkt: ALLNUTRITION SAUCE 300g TRUSKAWKA

Produkty zero kalorii - napoje

Gazowane i niegazowane, energetyzujące, dla sportowców, alkoholowe - słodzone napoje są źródłem tzw. pustych kalorii, które są jedną z największych przeszkód w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ich niekorzystny wpływ wynika z tego, że duża wartość energetyczna nie idzie w parze z żadną wartością odżywczą. Kalorie te są więc organizmowi zbędne. Ze słodkich napojów nie trzeba jednak całkowicie rezygnować, jeśli w ich składzie znajdzie się niskokaloryczny cukier pochodzenia roślinnego, jak np. stewia.

Dlaczego produkty zero kalorii z dodatkiem cukrów roślinnych są tak pomocne w utrzymaniu odpowiedniego balansu energetycznego? Stewia jest znacznie słodsza od tradycyjnego cukru spożywczego, co oznacza, że taki sam poziom słodkości można uzyskać, dodając dużo mniej cukru roślinnego niż sacharozy. Tym samym spada spożycie kalorii.

Oleje - jakie produkty zero kalorii wybrać?

Oleje pochodzenia roślinnego to niezbędny składnik zbilansowanej diety, który dostarcza organizmowi znaczną ilość energii. Będąc na niskokalorycznej diecie, nie trzeba rezygnować z obróbki termicznej, jeśli ilość tłuszczu zostanie zredukowana. Należy zwrócić także uwagę na rodzaj kwasów tłuszczowych w produkcie. Nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają bowiem ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, dlatego należy ograniczyć ich ilość w diecie do minimum. Korzystne dla zdrowia i wagi są natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3. Do grupy olejów o największym procentowym udziale kwasów omega-3 należy niskokaloryczny olej rzepakowy. Znaczenie ma jednak także forma aplikacji tłuszczu podczas smażenia. Osobom, które chcą zmniejszyć jego udział w diecie, polecane są oleje w sprayu, pozwalające na odmierzenie bardzo małej ilości produktu.

Podsumowując, kaloryczność spożywanych posiłków ma znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wybierając produkty zero kalorii, nie trzeba rezygnować z pokarmów zawierających cukier lub tłuszcz. Można jednak kontrolować typ i pochodzenie tych składników odżywczych i postawić na ich niskokaloryczne odmiany.

FAQ:

  1. Czym są produkty zero kalorii?
  2. Są to produkty, których skład nie zawiera wysokokalorycznych substancji, tylko dietetyczne niskokaloryczne alternatywy, takie jak ksylitol czy stewia jako słodziki lub olej rzepakowy w formie sprayu. Dzięki takiej formie aplikacji ilość oleju (np. na patelni) jest minimalna, a tym samym maleje liczba spożywanych kalorii.
  3. Dlaczego warto kupować produkty zero kalorii?
  4. Pozwalają na zmniejszenie masy ciała przy jednoczesnym dostarczeniu potrzebnych wartości odżywczych i walorów smakowych spożywanych posiłków.
  5. Ile kosztują produkty niskokaloryczne?
  6. W wielu sklepach internetowych można znaleźć szeroką gamę produktów zero kalorii. Cena nie różni się bardzo od ich mniej dietetycznych odpowiedników i jest uzależniona od konkretnego rodzaju produktu.

Źródła:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Promocje
6PAK PUMP PAK 320G
6PAK PUMP PAK 320G
69,00 zł 49,00 zł
HANDSEPT 5Lpromo
HANDSEPT 5Lpromo
139,00 zł 49,00 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 2,27KG
PVL MUTANT MASS 2,27KG
119,00 zł 99,00 zł
TREC WHEY100 1,5 KG
TREC WHEY100 1,5 KG
127,00 zł 114,00 zł
MASECZKA OCHRONNA 3WARSTWOWA 8%promo
MASECZKA OCHRONNA 3WARSTWOWA 8%promo
7,00 zł 1,99 zł
szt.
NUTREND UNI SPORT 1L
NUTREND UNI SPORT 1L
69,00 zł 59,00 zł
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 CAPS promo
33,00 zł 28,99 zł
szt.
RĘKAWICZKI NITRYLOWE OP. 100SZT.rozm. XS promo
RĘKAWICZKI NITRYLOWE OP. 100SZT.rozm. XS promo
55,00 zł 48,00 zł
szt.
NUTREND UNI SPORT 0,5L
NUTREND UNI SPORT 0,5L
39,00 zł 35,00 zł
MASECZKA OCHRONNA BAWEŁNIANA promo
MASECZKA OCHRONNA BAWEŁNIANA promo
39,99 zł 20,00 zł
szt.
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
SPORT DEFINITION PUMP KICK 435G
115,00 zł 97,99 zł
MUSCLE CLINIC WHEY UP 750G
MUSCLE CLINIC WHEY UP 750G
140,00 zł 139,99 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl