Tribulus terrestris, czyli buzdyganek naziemny - co to jest, jak stosować i gdzie kupić?

0

Medycyna niekonwencjonalna nauczyła nas korzystać z darów Matki Natury, czyli ziół, które mają szerokie pole zastosowania i działania. Jednym z nich jest Tribulus terrestris, znany w Polsce jako buzdyganek naziemny. Zwolennicy tego składnika uważają, że Tribulus terrestris podnosi poziom testosteronu i zwiększa libido. Czy warto stosować suplementy z zawartością buzdyganka naziemnego?

Tribulus terrestris buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) - co to jest?


Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris L.) to nazwa rośliny występującej w znacznych obszarach Afryki, Azji, Australii oraz w Europie Południowej i Środkowej. Zioła z tej rośliny były stosowane już w czasach starożytnych zarówno w medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej (indyjskiej), jak i greckiej. W przeszłości ekstrakt z buzdyganka naziemnego był zalecany jako lek na niepłodność, zaburzenia erekcji oraz niski poziom libido. W latach 80. XX wieku ekstrakt Tribulus terrestris był również stosowany w medycynie niekonwencjonalnej jako wzmacniacz testosteronu. Z tego względu suplementy diety z zawartością tego składnika były i są kierowane przede wszystkim do aktywnych fizycznie mężczyzn.

Ekstrakt z buzdyganka naziemnego jest dostarczany na rynek farmaceutyczny jako suplement diety bez recepty, jednak przed jego spożyciem warto skonsultować sprawę z lekarzem, dietetykiem oraz trenerem.


TREC TRIBULON BLACK 120 CAPS Zobacz produkt: TREC TRIBULON BLACK 120 CAPS

Charakterystyka Tribulus terrestris


Tribulus terrestris to roślina występująca głównie w Afryce, Azji, Australii i częściowo w Europie. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, dorasta do metra wysokości.

Choć literatura na temat samej rośliny nie jest rozbudowana, to na podstawie artykułu Insights into Supplements with Tribulus Terrestris used by Athletes z 2014 roku (autorstwa polskich naukowców) o buzdyganku naziemnym można stwierdzić, że w jego składzie chemicznym znajdują się liczne związki chemiczne, wśród których najbardziej znanymi są glikozydy steroidowe (saponiny) i alkaloidy. Saponiny to substancje czynne o budowie steroidowej. Dzięki temu, że w Tribulus terrestris główną saponiną jest protodioscyna, suplementy z zawartością tych ziół mają silny wpływ na poprawę erekcji u mężczyzn.

W 1970 roku preparat o nazwie Tribestan z zawartością buzdyganka naziemnego był szczególnie promowany w Bułgarii, gdzie sugerowano, że jego zastosowanie może wspomóc poprawę sprawności fizycznej wśród sportowców. Rzeczywiście, w tym czasie przedstawiciele tego kraju byli mistrzami świata w podnoszeniu ciężarów - jednak dokładniejsze kontrole antydopingowe ujawniły później zastosowane sterydy anaboliczno-androgenne przez tych sportowców. Trudno zatem stwierdzić, czy ówcześnie buzdyganek poprawił wyniki sportowców, czy przyczyniły się do tego niedopuszczalne substancje dopingujące.

Na co może wpływać Tribulus terrestris?


W 2002 roku przeprowadzono badania, które potwierdziły, że ekstrakt z Tribulus terrestris wykazuje działanie afrodyzjaku. W kolejnych latach wykonano także badania na zwierzętach, którym podanie buzdyganka naziemnego spowodowało wzrost testosteronu we krwi. Badania przeprowadzone wśród ludzi przyniosły jednak rozbieżne wyniki, dlatego decyzję o przyjmowaniu jakiegokolwiek suplementu diety powinny być przede wszystkim skonsultowane z lekarzem, dietetykiem oraz trenerem - specjalistami, którzy uwzględnią indywidualne zapotrzebowanie na dany składnik oraz zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania.

Ekstrakty ziołowe, które zawierają biologicznie aktywne związki chemiczne, coraz częściej służą jako składniki suplementów diety. Potencjalny wpływ na funkcje seksualne i testosteron sprawiają, że suplementy diety z zawartością TT są popularne zwłaszcza wśród męskiej części. Okazuje się jednak, że taki składnik może wpływać także pozytywnie na libido u kobiet. Niektóre badania wykazały znaczną poprawę erekcji u mężczyzn i satysfakcję seksualną obu płci przy zastosowaniu odpowiedniej dawki TT. Można zatem dojść do wniosku, że Tribulus terrestris może poprawić libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, którzy odczuwają mniejszy popęd seksualny.

Niestety sama roślina nie poprawia składu ciała ani wydajności ćwiczeń, ale w odpowiedniej mieszance z innymi składnikami i substancjami aktywnymi w suplementach diety, wiele produktów jest przeznaczonych właśnie dla osób aktywnych fizycznie oraz dla sportowców.

Tribulus terrestris może z kolei wpływać na:


Równowagę płynów - roślina może działać jako środek moczopędny oraz skutecznie zwiększyć produkcję moczu; Układ odpornościowy; Działanie przeciwzapalne; Przyniesienie ulgi w bólu.

Wszystkie te twierdzenia są jednak potwierdzone nielicznymi badaniami przeprowadzanymi na zwierzętach, dlatego nie można stosować tego suplementu jako środka doraźnego czy alternatywy zdrowej i zróżnicowanej diety.

Tribulus terrestris - gdzie kupić?


Dbając o szeroki asortyment dostosowany do zróżnicowanych potrzeb i oczekiwań osób z różnych środowisk sportowych, również w naszym sklepie można znaleźć suplementy z zawartością Tribulus terrestris.


IRON HORSE GOLD TEST 90 KAPS Zobacz produkt: IRON HORSE GOLD TEST 90 KAPS

W ofercie sklepu Activus znajdują się suplementy diety zawierające mieszankę przeróżnych ekstraktów ziołowych, takich jak m.in. Tribulus terrestris, palma sabałowa czy kozieradka, które mogą poprawić gospodarkę hormonalną u mężczyzn oraz podnieść ich samopoczucie.

Wybrane suplementy diety z grupy boosterów testosteronu charakteryzuje duża zawartość ekstraktu z rośliny buzdyganka naziemnego, który pomaga w utrzymaniu zdrowia, sprawności fizycznej oraz seksualnej.

O ile wpływ składnika Tribulus terrestris na poziom testosteronu nadal jest kwestią dyskusyjną również w świecie naukowym, to wiele źródeł i przykładów jednomyślnie potwierdza, że może w dużym stopniu pomóc mężczyznom chcącym poprawić swoje samopoczucie, nastrój, poziom libido oraz sprawność seksualną.

Celem suplementów z zawartością buzdyganka naziemnego może być także złagodzenie negatywnych skutków, które wynikają ze zmian hormonalnych mężczyzn pojawiających się wraz z wiekiem. Mężczyźni mogą odczuwać ten deficyt nie tylko fizycznie, ale również psychicznie, poprzez ogólne pogorszenie samopoczucia czy witalności. Odpowiednia dawka witamin, minerałów i składników odżywczych powinna pomóc w odzyskaniu sprawności fizycznej i seksualnej, co w głównej mierze wpływa także na psychikę i dobre samopoczucie.

Zainteresowanych zakupem Tribulus terrestris zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, a w razie jakichkolwiek pytań - do bezpośredniego kontaktu z ekspertami z naszego przedsiębiorstwa.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4120469/

https://www.healthline.com/nutrition/tribulus-terrestris#section4 

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Nowości
Promocje
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej
UNIVERSAL ANIMAL CUTS 42 PORCJE - spalanie tkanki tłuszczowej

250,00 zł

Cena regularna: 250,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
szt.
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek
OLIMP VITA-MIN MULTIPLE SPORT 60 Kapsułek

38,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek
OLIMP GOLD OMEGA 3 SPORT 120 Kapsułek

59,99 zł

Cena regularna: 64,00 zł

Najniższa cena: 59,99 zł
szt.
PVL MUTANT MASS 6,8 KG
PVL MUTANT MASS 6,8 KG

318,02 zł

Cena regularna: 318,02 zł

Najniższa cena: 370,00 zł
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 120 Kapsułek

48,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek
OLIMP CREATINE 1250 MEGA CAPS 400 Kapsułek

146,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl